НЕКА ПОКАЖЕМ ЧЕ ИСКАМЕ НАШАТА ВИТОША ДА Е ЧИСТА
0 Array
Ако искате да участвате в благородното събитие, изберете по-добрата страна на планината - югозападната
Елате в събота в 10.30 часа на площада в Кладница и да почистим най-оживените туристически пътеки и пикник зони. Приемете това наистина като покана. И не забравяйте това ще е приятна екскурзия, по време на която и ще поработим. От всеки му според възможностите.
Топ 20 + туристически места и маршрути за почистване
Туристическа карта на тези места
Видео клиповете на мероприятието
За четвърти пореден път WWF организира почистване в 11-те природни парка на България. Инициативата е известна като "Национален ден на природните паркове" и тази година ще бъде на 14-ти май, тази събота. За да събуди съвестта на гражданите и туристите кампанията се провежда под мотото "Те не могат. Ти можеш." - дивите животни не могат да почистят вместо хората.
Партньор на WWF е телекомуникационния оператор GLOBUL, като той подкрепя мероприятието чрез марката GLOBUL Green. Целта е не само почистването на туристически маршрути (пътеки, поляни, речни корита), но и обновяването на местата за отдих, маркировката, и табелите.
Трите места, на които ще бъде даден старт на почистването във Витоша в 10 е 30 часа в събота ще са Местността Дендрариума, с. Бистрица и Драгалевския манастир. За съжаление Югозападните склонове, не са предвидени в официалната организация, но това не ни пречи да участваме. Последното почистване в района се осъществи от Младежкия клуб в Кладница и беше преди 2 години.
За участващите в официалното мероприятие са предвидени редица организационни придобивки (найлонови чували и ръкавици). За тях е предвидена и забавна програма и томбола с различни награди за най-активните природозащитници. За допълнителен комфорт би било добре ако се сдобиете с уред като този на снимката. Ние сме заинтересовани от спонсори, които да помогнат в осигуряването на чували, ръкавици, учястие в извозването на събраната смет до контейнери в Кладница. Ако познавате хора с добро сърце, помолете ги да участват. Ние ще направим необходимото тяхната подкрепа да бъде разгласена добре.
Витоша е най-посещавания природен парк с 3 - 4 милиона човекодни годишно. Голямата част от тях, обаче посещава само северната страна и посещенията са концентрирани в традиционно популярни места като Алеко и Златните мостове. Природните паркове в България са защитени територии и в тях не е предвидено да бъде изградена система за организирано събиране на отпадъците, както е в населените места. Затова важи простото туристическо правило „Боклукът – в раницата”, а не захвърлен на скришно място в храстите или под първия срещнат по-голям камък. Природен парк Витоша не е градска градинка, а защитена територия, която опазва редки и застрашени растителни и животински видове, както и уникални пейзажи. Боклукът от там трудно може да бъде изнесен, тъй като паркът обхваща голяма територия и контейнери за боклук има само край хижи, заведения и други сгради. Сметосъбирането е задължение на собствениците, които заплащат за изнасянето им. Възможно е също, диви животни, като мечката например, да се приучат да се хранят на места, в които се оставят хранителни отпадъци, и така да се създадат конфликтни и дори опасни ситуации.
Най-сериозните отпадъци в природния парк са остатъците от хранителни продукти, опаковките, особено пластмасовите и металните. Те се разграждат много бавно, като например салфетка - 3 месеца, вестник - 3-12 месеца, запалка – 100-200 години, фас от цигара - 1-2 години, дъвка - 5 години, кутийка от бира - 80-200 години, пластмасова опаковка - 100-1000 години, найлонов плик - 20-100 години, стъкло - 4000 години и пр. Ни е всички не искаме да чакаме 4000 години, за да изчезне боклука от само себе си, нали!
Най-много боклуци ще намерим на най-посещаваните от туристи места. Те са над 20, а тук сме изброили най-популярното. Пожете да ги видите отбелязани и очертани на картата по-долу. И ще ги изброим тук:
I. Пикник зоните и алеята между Кладница и хижа Селимица
Пикник зона по поречието на Кладнешка река веднага след селото, до Кръста на Св. Йордан.
Алея до х. Селимица. Движи се по поречието на реката. Има за почистване около няколкото места с пейки и маси, има за укрепване дървени мостчета, както и паднал колям камък на средата на алеята да бъде отместен.
Кръста Свети Йордан, както и зоната около него - пейки, маси, алея.
Чешма и пикник зоната над Колонията. Има няколко маси и пейки, до реката често се правят пикници.
II. Хижа Селимица-Сопо
Алея х. Селимица - Сопо.
Малка пикник полянка - често се напалват огнища на това място.
Бившата ски-писта - пикник поляна и заслон, няколко огнища, вероятно и оставени боклуци.
Сопо - има както заслон, така и голяма поляна, която активно се използва за пикници и игри. Едно от местата с най-много живот напоследък.
III. Местността Калиница
Смедовица - пикник поляна близо до пътя за Селимица, но не е много често посещавана, тъй като е на закътано място и точно заради това може да се окаже, че и боклукът е закътан там някъде.
Студен кладенец. Поляна с доста разрушена беседка и чешма със студена вода.
Водоема на р. Рударщица. Много популярно място, защото е близо и до Рударци и до Кладница, пътят до него е равен, а по него често се придвижват туристи и велосипедисти идващи от Владая. На стотина метра по-нагоре е и следващия в списъка заслон.
Заслон над водоема. Изцяло дървен, но много приятен, тъй като е на по-високо място и осигурява прекрасна гледка.
Заслон с езеце. Прекрасно място създадено през близките години. Има и изкуствено създадено езеро. Дори да няма боклуци за събиране там, си заслужава да се посети.
Алея до водоемите. Движи се по колекторния канал, който събира водите от реките и потоците и ги отвежда до Кладнешката река. Водоемите са приблизително ва 1,3 км от Кладница.
Беседка "Дабо". Мястото е познато предимно на местни и виладжии, но е много добро както с наличието на беседка, така и с хубавата поляна. От там има пътека до Студен Кладенец и Смедовица.
IV. Матница
Екопътека на здравето. По нея освен двата заслона има и на 2-3 места дървени маси с пейки, при които може да има отпадъци. По самата пътека на едно място има изтърколен голям камък разцепен на две, който препречва пътя за преминаване с коли и камиони.
Заслон 1 по нея. По принцип е добре поддържан.
Заслон 2. Също.
V. Делта Хил и Рударци
Малкото блато. Тук има много привлекателна поляна с езерце, всъщност заблатено. Мястото е популярно предимно сред местните. Близо до него се намира и голамото блато - Гьола, което по настоящем е риболовен водоем. И двете са до Делта Хил.
Пикник зона до Делта хил. Не е организирана за такава, но е доста популярна, заради равната поляна и прохладата на реката.
Пикник зона край пътя за язовир Студена. Също приятно място заради равната поляна и близостта до реката. При топло време през уикендите тук винаги има хора.
Езерото на Рударци. То въпреки, че не е в границите на природния парк, е туристическа атракция и заслужава да бъде почистено.
При почистването ще се разделим на групи в четирите посоки и ще оформим няколко екипа. Два от екипите ще потеглят към хижа Селимица до която ще чистят пикник-зоните заедно. При хижата ще се разделят на две - едните ще поемат към Сопо, а другите към Калиница през Смедовица.
Друг екип ще направи почистваща разходка по течението на река Матница, а един екип ще се откаже от горските пътеки и ще участва в чистенето на равнините терени покрай Кладнешка река до Делта Хил, малкото блато над Гьола и езерото на Рударци.
Нито един от маршрутите не е тежък откъмм стръмни изкачвания. Спускане ще има екипът в местността Калиница, който и ще бъде в най-малко опитомения район. Добре ще е още от сега всеки да помисли кой маршрут ще му допадне най-много.
Ето и картата, чрез която можете подробно да се ориентирате:
Вижте Почистване на алеите на по-голяма карта
Вижте и рекламните видео клипове на събитието организирано от WWF: