Змии и лалугери в околностите на Накев камък
В "КОНЦЕПЦИЯ ЗА ОПАЗВАНЕ МЕСТООБИТАНИЯТА НА ЛАЛУГЕРА" публикувана през Февруари 2006 година са изброени известните местообитания на животинския вид Лалугер. В списъка на местностите, където е наблюдавано наличието на този екземрляр, се открояват няколко района в околията на Югозападна Витоша.
ПП”Витоша” – Състоянието на колониите на лалугера в Природен парк Витоша е критично и има реалната опасност те да изчезнат в близко бъдеще. Опазването им изисква специални мерки. Вида е населявал, при това с висока численост, пасищни поляни по южните склонове на Витоша, като е стигал до х. Селимица (според Пешев,1955 – изолирано находище). Съгласно събраните анкетни данни числеността на вида е била висока (по ориентировъчна оценка над 20-30 екз/ха, а вероятно и значително повече). За последните 10 години вида е съобщаван за няколко локалитета. Наблюдаваната
тенденция обаче е крайно неблагоприятна и има висока вероятност вида в този района
да изчезне в близките години.
Сред познати те ни райони се счита че лалугери обитават района между Накев камък и хижа Селимица, както и билото в посока към с. Чуйпетлово. В с. Боснек са забелязвани екземпляри до гробищата, на отсрещния склон на пещера Духлата, между селото и Духлата по ливадите край реката.
Лалугера много прилича на катерица, но за разлика от нея живее на замята, където копае своите ходове. В България често го наричат - суяк, еркюпек или земно куче.
Зоо-любители на влечугите неотдавна са заснели също в района на Накев камък две усойници и слупок - гущер без крака.
Отляво Усойница в едър план
Усойница:
Слепок:
Източници: zoo-info.org, Проект “Изграждане на мрежата от защитени зони Натура 2000 в
България” с автор Владимир Стефанов
Последни коментари
преди 39 седмици 2 дни