Лазарки обикалят селото за здраве
Младите Лазарки обикалят селото ни за здраве. Баби и млади моми пеят и играят хора от двор на двор. Кладничани пълнят кошничките им с пресни яйца и някой и друг лев.
Често празника Цветница се свързва с възкръсващата природа, чийто символ са цветята. Това е времето около Великден или Възкресение Христово - най-големия празник за православния свят. Цветница се чества последната неделя преди Възкресението.
В началото характера на празника Цветница е бил строго религиозен.
Според Библията и останалите свещенни книги разказват за пристигането на Христос-син божи в Йерусалим. Тогава хората го посрещат с палмови клонки и възгласите " осамна". Само няколко дена след това те ще викат отново, но този път " разпни го".
По стечение на обстоятелствата православни и католици са заменили палмовите клони с върбови. Поради това този празник е известен сред българите и като Връбница.
Макар и религиозен по характер този празник е възприет от българите. Той става част от нашия традиционен календар и намира широко разпространение в цялата страна.По стечение на обстоятелствата православни и католици са заменили палмовите клони с върбови. Поради това този празник е известен сред българите и като Връбница.
Макар и религиозен по характер този празник е възприет от българите. Той става част от нашия традиционен календар и намира широко разпространение в цялата страна.
Цветница или Връбница е празник, който е тясно свързан с Лазаровден. Това не е случайно, тъй като лазарките, които са главнодействащите лица на денят на Св. Лазар са и основните участнички в ритуалите на следващия празничен ден - Връбница.
Специално за този ден се приготвя обреден хляб, който има форма на кукла. Освен това на Цветница девойките си правят венци от върбови клони. След това се събират на реката и на която венчето тръгне първо и изпревари другите се избира за кумица. На някои места момите освен тези венчета пускат и обредната хлебна кукла. Избраната кумица и момите, които са я избрали гувеят една седмица.
След като приключат ритуалните лазарски танци и обреди, които продължават два дена. Фактически тези ритуали и обреди са извършaни на Лазаровден и Цветница. Тези лазарски игри приднадлежат към голям предвеликденски обреден комплекс. Те са свързани с посвещението на девойките от една възрастова и социална група в друга. Произходът на тези игри може да се проследи още в древността.
Събраното от момите-лазарки се занася в дома на кумицата. Там на Велики четвъртак те отново се събират за да боядисат великденските яйца и изпекат празничния козунак.
Според старата традиция днес празнуват хората, които носят имена на цветя като например: Роза, Маргарита, Теменуга, Деляна и други. Празнуват и тези, които носят име на дървета.
Материали са взети и от http://www.bg-history.info/
Последни коментари
преди 29 седмици 3 дни