Еньовден
0 Array
За планинско селище като Кладница горските и полските билки имат съществени присъствие в живота на местните. По-важно е обаче какви билки могат да бъдат намерени в местността Южна Витоша. Разнообразието е огромно, а количествата значителни. От най-популярните като мащерка, коприва, живовляк, до по-специфични като жълт кантарион, минзухар - всичко това може да бъде открито в околността.
Говорейки за билки сме длъжни и да ги свържем с гъбарството (знаете билкарство и гъбарство са думи спътници). Южна Витоша е чудесен избор за излет съчетан с бране на гъби. Сред ядливите видове в местността могат да се намерят както народните видове масловка, челядинка, пърхутка, така и по-луксозните екземпляри като манатарка (тук често наричана брезовка), горска печурка и сълнелка. Поради предимно иглолистната растителност тези видове преобладават, но в малките масиви на дъбови, ясенови и на други широколистни видове и насаждения могат да се отрият и видове като рижика, пачи крак, коралка.
Едноименната гъба Кладница тук е рядко срещана, но малцината, които са я брали в кладнешкия регион казват, че тя има най-добрият вкус на гъба, която са яли. Има известна мистика относно това как е произлязло българското име на Pleurotus Ostereatus, но една от версиите със сигурност има нещо общо с Кладница.
Длъжни сме да предупредим, че в района също така се намират редица двойници на ядливи гъби и местни и туристи понякога са давали жертви на коварните отрови. Препоръчваме да берете и ядете гъби подготвени, а за тайните местности с големи находища да питате местните познавачи.
Месец юни е подходящ както заради за най-дългите слънчеви дни както за бране на билки, така и на гъби, но заради обилните дъждове, които наскоро паднаха.