Масово изкачване на Черни връх по случай Деня на Туризма
0 Array
За първи път колективно посещение та Черни връх е станало преди 116 години в последната неделя на месец август 1895 г. - 27 август. По инициатива на Алеко Константинов, виден общественик, демократ, юрист и писател, там на тази дата е учреден "Клуб на българските туристи". Четири дена преди събитието във в. "Знаме", бр. 99, от 23 август, е публикувана покана до любителите на българската природа. Отзовават се повече от 300 души, различни по възраст, пол и социална принадлежност. На 23 август 1899 г. се създава и Първо българско туристическо дружество "Алеко Константинов”. Така се поставя началото на българското планинарство и туризъм въобще. Нацията ни проглежда за природните си дадености и открива красоти, дотогава познати само на овчари и говедари, на разбойници и търговци, прекарващи стоката си през непристъпните планински проходи.
Летоброенето на организирания туризъм у нас започва именно от витошкия първенец Черни връх, в онази сюблимна неделя, когато поканените от Алеко столични интелектуалци щурмуват върха и въпреки традиционните бури и гръмотевици за това време на годината осъществяват намисления поход. Оттогава – вече 115 години, планинарите отиват на върха и реализират своеобразна възстановка на онези възторжени събития!
Миналата година на върха върха се събраха над 4000 души, а сред тях беще и министъра на икономиката и туризма Трайчо Трайков. Очаква се туристи се стичат на Черни върх от различни посоки и пътеки. Основният лъч туристи ще поеме откъм хижа „Алеко”, други два от Златните мостове през хижа „Кумата” и от с. Железница през хижа „Физкултурник”. Кладница няма да остане по-назад и от тук също ще тръгнат туристи през Селимица към върха. Вероятно пръв преди всички в тази посока ще отпраши неуморният рекордьор по брой изкачвания на върха Бичи от Кладница, който се е изкачил над 2000 пъти на Черни връх.
Събитието на Черни връх е истински събор - срещат се стари приятели, познати физиономии от туристическите пътеки, играят се народни хора, пеят се планинарски песни. Песни се пеят и от специално поканени изпълнители - обикновено празничната програма започва в 12 ч с изпълнения на хор „Планинарска песен”. Програмата включва и приветствие на ръководителите на Българския туристически съюз и други видни гости. Раздават се и специални на гради на различни туристически дружества и изявени туристи. Тази година обаче тържеството ще е на хижа Алеко, а не на Черни връх, а програмата е започнала още в петък с поднасяне на цветя на морената пред Народния театър ”Иван Вазов”, откъдето през 1895 г. са тръгнали 300 души за Черни връх. В събота в присъствието на пристигнали представители на туристически дружества от страната се организира туристическа вечер на хижа „Алеко.
По същото време се организира и състезание по планинско бягане - Siemens Vitosha Run 2011 отново с цел Черни Връх. То се организира от Сдружение Маратон.
Миналата година 111 професионалисти и аматьори изкачиха на бегом Витоша. Стартът на надпреварата започва от 9:00 ч. пред билетния център на НДК. Събитието се реализира за пети път и е в чест на 116-та годишнина от началото на организираното туристическо движение в България.
Трасето е с дължина 18 километра и през миналата година първи изкачи върха 24-годишен национален състезател по ски бягане Веселин Цинзов за 1 ч. 42 мин.
Трасето започва от източната страна на НДК, преминава по пешеходния надлез към хотел Хилтън, през парка зад Сити център и спортен комплекс Спартак, пресича ул.Бяла черква, преминава по централната алея на Южен парк, пресича ул.Хенрих Ибсен, преминава по ул.Никола Крушкин-Чолака, пресича Околовръстен път, преминава през Драгалевци по ул.Чемшир, навлиза в Парк Витоша, по трасето на лифта Бай Кръстьо достига Голи връх, пресича Платото и по туристическата пътека достига Черни връх с шест контролни и подкрепителни пункта.
Победителите получават материални награди.