Как се създава нова община по закон
След като въпросите около местното самоуправление на Южна Витоша добиха такава популярност, напълно необходимо е да бъдат дадени някои разяснения на законовите положения, които е важно да се знаят преди да се искат невъзможни неща или да се изграждат илюзорни фантазии. Така също, да се покаже постижимостта на инструментариума предвиден в закона.
В учредяването на една нова община участват от местния жител до Президента на Републиката. В основата на законовата уредба стои "Законът за административно-териториалното устройство на Република България". В него е описан реда, по който може да бъде създадена нова община, ново кметство, район, населено място и пр. В демократичното устройство на страната ни е заложено местното самоуправление и инициатива в основата на взимането на решения. Законодателят е предвидил по инициатива на местните жители да може да се създават нови териториално-административни единици. Процедурата в действителност не е лесна и проста, но това гарантира запазването на интересите на всички заинтересовани страни.
Въпреки, че съществуват и други възможности, истинска независимост на местното си самоуправление Южна Витоша може да извоюва, само ако се отдели като самостоятелна община. Иначе, всяка община с население над 100 000 жителя, а Перник е такава, има право с решение на Общинския съвет да обособи райони вътре в общината - така както Столичната община се състои от 24 районни кметства. Ако Южна Витоша се обособи като такъв район, обаче, тя няма да има необходимата си самостоятелност - бюджет, данъци, такси - отново ще се определят от Общинският съвет на Перник, а една община ще има собствен общински съвет. Едно населено място, по инициатива на местните и чрез референдум може да се присъедини към друга община - също, не много опроста процедура по приемане. Тази възможност на някои изглежда перспективна както бе писано в друга статия, но в дуйствителност тя ще премести селото от една община "мащеха" с "неискрени" закрилтически функции към него, към друга такава, и то още по-голама като София.
За да се учреди нова община законът (за административно-териториалното устройство) предвижда следните стъпки:
- Трябва да са налице няколко условия, изброени са в чл.8 от закона:
- наличие на население над 6000 души общо в населените места, които ще бъдат включени в общината;
В момента това условие не се покрива от селата Кладница, Рударци, Драгичево и Мърчаево - общо са малко над 5000. За да се набере цифрата ще е необходимо мтожеството, живеещи тук от много години, но официално регистрирани на друго място, да бъдат стимулирани да си променят адресната регистрация. Това е най-лесният и правилен вариант - става въпрос за много голяма маса хора - вероятно 2-3 хилади души. Вариант е и да се мисли за още по-голама община - разширяване в посока Църква, Студена, Чуйпетльово и Боснек, както и в посока Владая - по-голяма община с население около 20 000 души. - наличие на населено място - традиционен обединяващ център с изградена социална и техническа инфраструктура, осигуряваща обслужването на населението; ОК.Традиционно във времето през 80-те години Рударци е било център на подобна селищна административна единица, то е и на по-централно място в системата на селата.
- включване на всички съседни населени места, за които не съществуват условия за създаване на отделна община или които не могат да се присъединят към друга съседна община;
ОК. Няма съседни села, които да си нямат община в момента. Има известен проблем с Владая, която също е към витошко, но е в София и е малко изолирана от нея. Селата Студена, Боснек и Чуйпетльово естествено са към Южна Витоша и стоят встрани от Перник. В тази група могат да се добавят и кв. Църква (макар че не е самостоятелно населено място, а е част от града) и село Кралев дол. Една такава община ще придобие вид, при който Делта Хил ще се пада в нейният географски център. - максимална пътно-транспортна отдалеченост на населените места от центъра на общината не повече от 40 км.
ОК. Разстоянието между двете най-отдалечени точки в една такава нова община ще бъде максимум 10 км. - доказана възможност за финансиране на разходите на новосъздаващата се община със собствени приходи в размер не по-малко от половината от средния за общините, предвиден в утвърдения за съответната година републикански бюджет.
Доказателствата следва да се съберат по следния начин. Да се събере размера на общинските данъци, които в момента близат в бюджета на Община Перник от населението и имотите намиращи се на територията на новата община. Става въпрос за данъци и такси, едни от най-големите от които са данъците за имоти. За тези сметки се иска по-голямо внимание, но едно е сигурно, че при положение общината прибира от всяка продажба на имот комисионна подобно на тези на брокерите, то си представете за какви пари става въпрос когато в района се продават парцели, земи и къщи за десетки милиони левове. Една такава нова община ще има бюсжет в милиони.
- наличие на население над 6000 души общо в населените места, които ще бъдат включени в общината;
-
Инициатива за създаване на нова община имат съответният общински съвет, областният управител или Министерският съвет при спазване на същите процедури, в случаите, когато географски, стопански, комуникационни, исторически и други причини правят невъзможно изпълнението на някои от условията.
Това тук не се налага. -
Подписка от най-малко 25 на сто от избирателите на населените места до съответния общински съвет с искане за създаване на община. Искането се придружава със становища на кметовете на населените места за наличие на условията по чл. 8, изброени по-горе.
Избирателите на последните избори в тези четири села бяха 4614, т.е. трябват подписите на 1154 човека. - Общинският съвет в едномесечен срок установява наличието на условията по чл. 8 и се произнася с решение, което изпраща на областния управител;
Тук общинският съвет само казва дали са налице условията, а не дали "му е приятно" искането за отделяне или не. Т.е. не би могло да има ппоблем тук. - Областният управител в едноседмичен срок проверява законосъобразността на искането и ако са спазени изискванията на закона, предлага на общинския съвет да вземе решение за провеждане на общ референдум в населените места, които следва да формират новата община.
Това отново е проверка, този път по-кратка. - Референдумът се провежда при условия и по ред, определени със закон.
ОК. Местни референдуми вече са проведеждани съгласно Закона за допитване до народа, което прави процеса донякъде отработен. - При положителен вот на избирателите областният управител в двуседмичен срок внася писмен доклад в Министерския съвет.
Това са формалности, коит би трявало да вървят гладко. - Министерският съвет приема решение след писмено становище на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Това са формалности, коит би трявало да вървят гладко. - Решението на Министерския съвет за създаване на нова община се изпраща на президента на Република България за утвърждаване.
Още нещо, което е важно. Наименование на общината е наименованието на населеното място неин административен център. Т.е. новата община не може да се казва Южна Витоша. Може да е Рударци, Кладница, Мърчаево или Драгичево.
Последни коментари
преди 39 седмици 2 дни