Свещеномъченик Игнатий Богоносец, епископ Антиохийски
Последовател на нравите и наследник на престола на апостолите си бил, боговдъхновени, и си открил делата като възвеждащи към съзерцанието; затова си развил словото на истината и с вяра си се подвизавал до кръв, свещеномъчениче Игнатие. Моли Христос Бог да се спасят нашите души.
тропар на Свети Игнатий
Братя и сестри,
Днешния ден Светата Православна Църква е отредила за да почете паметта на Свети Игнатий Богоносец, един от първите епископи на Христовата църква.
Според Свещеното предание, той бил същото онова дете, което Иисус Христос посочил, докато апостолите спорели за първенство, взел го на ръце и казал: "Ако не се обърнете и не станете като деца, няма да влезете в Царството небесно. Който се смири като това дете, той е по-голям в Царството небесно. И, който приема едно такова дете в Мое име, Мене приема." (Матея 18:2-5) Свети Игнатий е роден ок. 50 г. в гр. Антиохия. Макар че името му има латински произход от Ignis - огън, той по всяка вероятност е от юдейски произход, защото в ранната си възраст е общувал с някои от апостолите. Най-вероятно с апостол Павел, който може би е и негов кръстник. Епископския сан приел от свети апостол Петър, като епископ на Антиохия и в продължение на 40 години, мъдро и неуморно проповядвал Христовото слово. Паството му го наричало Богоносец, защото той самият казвал, че носи в сърцето си Бога. В акта на мъченичеството му се споменава, че е бил "мъж апостолски във всичко" и че "грижливо управлявал църквата в Антиохия", както и че я превел през гоненията на император Доминициян. Според църковния историк Евсевий Кесарийски, Игнатий е третият епископ след свети апостол Петър и Еводий. Той пръв въвел пеенето от два хора (антифонно пеене), което после било прието и от другите християнски църкви. През 107 г., по времето но император Траян, загива мъченически на арената в Рим, публично разкъсан от лъвове. Това събитие е изобразено в притвора на нашия храм. Героичното му мъченичество за вярата станало повод императора да прекрати гоненията срещу християните.
Нашият народ нарича този ден Игнажден. Най-характерният флклорен обичай за празника е "полазване". От това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден се предполага каква ще бъде и следващата година. Ако "сполезът" е добър, то и в къщата през цялата година ще има благоденствие и успех във всичко. Всеизвестно е, че нашият боголюбив народ е и изключително гостоприемен.
Нека, по молитвите на Свети Игнатий, Божията благодат и милостта Му да бъдат с всички вас! Амин!
Напомняме на нашите енориаши, че от днес до Ивановден 07.01 не се прави помен за починалите.
от манастира