Всеки пети е потърпевш от обир
Преди време пуснахме анкета в сайта посветена на обирите на къщи в селото -
Знаете ли за обири на къщи в селото, които са станали през последната година?
Причината за тове бе острата реакция на потребители на сайта, които бяха пострадали от неколкократни набези от крадци.
Резултатите от анкетата ни дават право да направим следните изводи:
Всеки пети гласувал е потърпевш от обири (21% от гласувалите)
Проблемите с разбити къщи остават скрити за част от общественоста в селото - всеки втори не е чувал за други обири от тези, които провокираха анкетата - 32% не са чували за други освен тях, а 18% въобще не са чували за обири.
Потребители на сайта знаят за други обири освен, тези които получиха публичност тук и в други медии. 29% от потребителите знаят за тях (отговорилите на въпрос 2 и 3).
Въпреки, че само 28 потребители са гласували по този въпрос, вече мина месец откакто тече допитването, можем да считаме информацията за тревожна. Оказва се, че кражби и обири има и те засягат не малка част от хората в Кладница.
Трябва като активни жители, виладжии и посетители на селото да имаме своята активност чрез достъпните ни средства. Преди всичко, когато има подобен инцидент да информираме максимално общността, както и органите на реда, кмета. Какви са подозренията? В кои дни от седмицата най-често се случва? Какъв тип къщи се обират най-често? В кои райони и махали на селото има най-много обири?
Всичко това, обече, може да се осигури само с вашето активно участие - на всеки от вас - този който е пострадал, този който знае за такива случаи, всеки, който има мнение по въпроса. Ние като автори и редактори на този сайт можем да помогнем с две неща - да дадем широка публичност на всяка такава информация и място за обсъждане на проблема, както и да потърсим информация от органите на реда - местното полицейско управление в Рударци и кмета на селото Красимир Трайков.
Тази вечер по BTV показаха интересен репортаж от монтанското село Доктор Йосифово, в което по инициатива на местните и активната роля на кмета е организиран доброволен наряд, при който над 100 местни жители обикалят нощно време и надзирават за спокойствието на селото. Макар и някои от тях да са беловласи дядовци въоръжени с тояги, инициативата на хората вероятно ще даде резултат. Ето малко повече за този репортаж:
Вместо с надежда, в Доктор Йосифово посрещнали Новата година със страх, след като поредният обир взел човешка жертва. В селото с население от над 700 души, една трета от които са роми, кражбите са ежедневие.
"Ограбват животните на хората, храната им взимат, по домовете влизат, разбиват", разказа Мария Петрова.
Веднага след инцидента кметът свикал общо събрание и предложил на хората да организират нощна охрана. Отзовали се мнозина.
"В момента са 128, обърнете внимание, всичко е на доброволен принцип", съобщи кметът на селото Цело Иванов.
Така от 22.00 часа до 5.00 часа сутринта патрули обхождат селото, като действията им са съгласувани с полицията. Най-възрастният охранител е на 79-години.
Патрулират и представители на малцинството.
"Има взаимодействие между българи и цигани, и си помагаме, хората са по-спокойни", отбеляза Йордан Борисов.
Засега патрулите се придвижват пеша. В най-студените нощи кметът предоставя личния си автомобил. Никой не получава възнаграждение. Но ако държавата не откликне на призива на Доктор Йосифово да се създаде щатна общинска охрана, жителите на селото обмислят да финансират начинанието с мизерните си пенсии, за да спят спокойно през нощта."
Източник: bTV Новините, от Монтана - Маргарита Стефанова.
Източник: bTV Новините, от Монтана - Маргарита Стефанова.