Уникален народен кръст описан в Кладница
А. Кръст - надгробен паметник, из гробищата при черковището на с. Кладница, Софийско. Изработен е от синкав сланец преди Руско-Турската война - края на XVIII в. (сравни датираните подобни паметници из другите Софийски гробища). Четирикрилен, с ябълки в краищата на крилата. Върху лицето му са издълбани горе и долу кръстове, а по средата гравиран друг кръст във вид на буквата „Х", Б. Профил. Размери: 35x32x6 см. Скициран на 23.VII.1921г. (т. 11, обр. 31.)
източник: omda.bg
БЪЛГАРСКИ НАРОДЕН КРЪСТ
"Тази книга на известния художник и художествен критик - Иван Енчев-Видю, е изключително ценно изследване за българския народен кръст. В акварел и рисунки с туш той пресъздава кръстове от цялата историческа етническа територия на българия. Най-голям дял заемат надгробните паметници - каменни, дървени, а също кръстовете от ковано желязо, от стенописи, от шевичния орнамент и др.
Широкият териториален обхват на илюстративния материал, датировката на паметниците, застъпването на разнородни по своята функция кръстове дават възможност да се проследи развитието на естетическите принципи в българското народно изкуство за един много съществен период от неговата история - Възраждането и първите години след Освобождението. Не по-малко важен е и фактът, че са обхванати територии, които отдавна не се намират в пределите на българия, като Северна Добруджа и Вардарска Македония, а и повечето от паметниците, документирани от автора, вече не съществуват. Единството на стиловите особености на кръстовете доказва по нагледен път единството на българската народна култура.
ISBN 954-430-266-2
©Иван Енчев - Видю - автор, 1994
© Цветана Величкова, Елена Йончева, Надежда Тенева,
Светла Богданова, Ани Кирилова - съставители, 1994
© Емил Станкулов - графично оформление и корица, 1994"
източник: omda.bg