Богаташи от Драгалевци и Симеоново продават къщите си и се местят в Кладница
Материал на ДиянНиколов във вестник “Сега”:
"Васко Цигането е щастлив. Той е бил щастлив и преди 70 години, когато се е родил. Сега пак е щастлив, но вече не знае защо. По цял ден Цигането седи на автобусната спирка на мегдана на пернишкото село Кладница. Посреща и изпраща автобусите, препълнени с пътници, а усмивката му не слиза от устата.
Васко Цигането, както сам той се е кръстил, е един от малцината, които не вършат нищо в Кладница. Другите работят. И то много, тъй като трябва да се усвоят около 100 млн. евро инвестиции. Толкова са парите, които по различни проекти са влезли в селото. И тъй като в Кладница по адресна регистрация живеят 1048 души, то се нарежда на едно от първите места в България по инвестиции на глава от населението.
“Аз не мога да изчисля с точност на колко възлизат инвестициите през последните две години, но не са малко. Нека да идват пари. Няма да се оплакваме. Колкото повече неща се строят и правят в района, толкова по-добре за хората, които живеят тук”, казва кметът Красимир Трайков.
За първи път жителите на селото усетиха полъха на парите, когато инвеститори започнаха да изкупуват реституираните им земи. Над 3 млн. лв. получиха селяните за изоставените и буренясали ниви. Бумът в търговията с недвижими имоти в селото започна през 2005 г. с първата копка на екоселище за богаташи между селата Рударци и Кладница.
Парцелите са на южния склон на Витоша и са само на 20 км от столицата. 400 дка бяха купени за строителството на българския квартал на баровците.
“Богаташите започнаха да продават къщите си в Симеоново и Драгалевци и искат да се местят тук”, казва кметът.
В началото инвеститорите плащаха по 4000 лв. за декар земя, но само за няколко месеца тарифата скочи на 20 хил. евро. Сега един декар в селото върви по 50 хил. евро. Това разказват местните, а Васко Цигането ги гледа в устата и се радва.
Началото на проекта обхваща строителството на общо 42 къщи. Краят беше определен за септември 2007 г., но в момента няма още изцяло построена и измазана къща. Десетина са в доста напреднала фаза. 12,5 млн. евро са пък средствата, които са вложени само в инфраструктурата на новия квартал на Кладница. Направена е канализация, прекарани са всички видове кабели и тръби и се изграждат чисто нови улици и улично осветление. Целият проект включва изграждането на 306 еднофамилни двуетажни къщи. Размерът на инвестицията е 70 млн. евро. Разработени са 12 типа къщи с площ от 180 до 300 кв. м. В центъра на селището ще бъдат построени две обществени сгради, като в едната ще се помещават детска градина и апартаменти, а в другата - магазини, офиси, ресторант, бар и апартаменти. Ако сред бъдещите жители на селото възникне нужда от конкретни услуги, тези площи ще бъдат устроени съгласно изискванията, казват инвеститорите.
Интерес към имотите в бъдещото село проявяват както българи, желаещи да живеят далеч от напрегнатата градска обстановка, така и много агенции, предлагащи български имоти в чужбина - Великобритания, Испания, Русия, Гърция, Израел и др. В тази връзка компанията очаква жителите да формират мултинационална среда.
Архитектурният ансамбъл е продължение на село Кладница.
“Екоселището няма да бъде от затворен тип, защото предполага ограничен достъп, а в квартала ще има многобройно население”, казва кметът Трайков.
Районът е гарантиран срещу индустриално замърсяване, тъй като наблизо е природният парк “Витоша”, както и основният питеен източник за Перник - язовир “Студена”, хвалят се местните.
Покрай новото селище и подобряването на инфраструктурата се засили и търсенето на парцели от частни лица от София. Ако мястото е с изглед към екоселището, стойността веднага се вдига. Вече всички застроени имоти в Кладница са продадени. Сега столичани масово купуват и нивите. В селото живеят вече около 3000 души, 1800 от тях са софиянци.
“През миналата година са построени 20 нови къщи. Най-хубавото обаче е, че тук е пълно с работници от цяла България, които живеят по квартири в селото. Представете си какво финансово облекчение е за двама старци да взимат стотина лева от наем”, разсъждава кметът Трайков.
В селото пък масово се надстрояват старите сгради, паянтовите се бутат и на тяхно място никнат палати, подменят се покривите.
Кварталът на богатите в Кладница трябва да е готов до 2010 г. По предложение на кмета Красимир Трайков уличките в тузарския квартал ще носят имената на европейски столици. Пътят към Кладница ще минава по “Париж”, най-дългата улица ще е “Лондон”, а централната е със запазената марка “София”. Столицата на Европа Брюксел е избрана за име на улица с 32 къщи от едната страна и 15 от другата.
Другата голяма инвестиция е свързана с бившата почивна станция на “Трансстрой”, която се намира на няколко километра от Кладница. Предприемачи са решили да правят СПА център и в момента ремонтните работи са в доста напреднала фаза.
“Има много жени от селото, които работят в София и Перник като готвачки, чистачки или санитарки и тъй като пътуват, харчат половината си пари за транспорт. Когато заработи СПА центърът, ще работим тук и ще взимаме повече пари”, смятат местните. Надяват се и след пускането на тузарското селище да се раздвижат търговията и туризмът.
Селото е в самата планина и е отправна точка за много туристически маршрути. Гората е предимно иглолистна. Има много диворастящи гъби, потоци, включително и колектори за водоснабдяването на град Перник. Близо е и бившата резиденция Студена, сега ловно стопанство, в което има много диви животни - елени, диви свине, мечки и др.
Районът на Кладница и Рударци е известен като любима местност на американските кинаджии за заснемане на продукции, най-големите от които са “Юлий Цезар” и “Спартак”. На територията са изградени забележителни декори, а в масовките се включва голяма част от населението.
Пернишкото село се прочу по време на последните избори с нестандартния си кастинг за кметове. Инициативен комитет измисли необичайния тест за бъдещите управници и привлече вниманието на повечето медии.
На чаша вино и мезе мераклиите за кметския стол бяха привиквани в селската кръчма. Препитването ставаше в заведението, носещо претенциозното име “Джелъси” (ревност). Ентусиастите запазиха за цял месец маса, на която централно място заема съответният кандидат-кмет.
Преди това същият инициативен комитет беше накарал една от бабите в селото да изплете люлка за Сесилия Саркози - бившата жена на френския президент Никола Саркози. След раздялата на семейството обаче люлката си остана в Кладница."
Последни коментари
преди 36 седмици 3 дни