Красимир Симеонов Трайков
Красимир Симеонов Трайков е роден на 01.07.1961 г. в гр.Перник. Основното си образование е завършил в с.Кладница, средно специално - в Техникум по горско стопанство и дървообработване в гр.Банско. Семеен, с две деца и внучка. Кмет е на с.Кладница трети мандат.
Какво ви свързва със селото и откога живеете тук?
Винаги съм живял в Кладница, с изключение на 4-те години, когато учих в Банско.
Какво означава за Вас длъжността кмет?
Работа.
Кои са най-наболелите проблеми на селото и как приоритетно ще ги разрешавате?
Приоритетите в нашата работа се налагат от нуждите.
Основно задължение на кметството е подобряване на инфраструктурата и техническо обслужване на населението и ние ще работим по тези проблеми, въпреки че средствата, известно е на всички, не достигат.
Основен проблем в с.Кладница е подмяната на водопроводната мрежа, която е стара, с етернитови тръби, амортизирана и често аварира. И въпреки че имаме вода от Витоша, част от селото остава без вода заради тези аварии. Започнахме реконструкция на водопроводната мрежа, като подменяме на етапи
старите тръби с нови.
Друг важен за решаване проблем е канализацията на селото. Подготвя се проект за колектор в Църква и канализация на околните села, чиито отпадни води да бъдат отведени в него. Гласувано е решение на Общински съвет - Перник за теглене на средства за този проект. Дори да се направи пречиствателна станция, пречистените води ще отиват в яз.Студена.
Състоянието на уличната мрежа също е приоритетна задача за кметството. Има улици, които съществуват само на плана на селото, те трябва да се открият. Същевременно се налага поддръжка на съществуващите улици - направен е ремонт на ул.Москва от ул.Матница до кръстовището с ул.Брезовица и на ул.Матница до гробищния парк. Предстои ремонт на ул.Кракра до края на годината.Бяха положени тръби по ул.Йордан Божов, като кметството осигури тръбите и парите за работата на багера, а живущите на улицата ги монтираха с доброволен труд.
Сметосъбирането и извозването на сметта беше сериозен проблем в началото на предишния ми мандат. С доста усилия успяхме да се справим и мисля, че сега нивото на тази дейност е задоволително.
Подобряване качеството на уличното осветление стои пред кметството като една от основните задачи. От началото на годината досега по улиците са монтирани 30 нови крушки и 15 нови осветителни тела, като до края на годината ще бъдат монтирани още 15. Кметството е в постоянен контакт с фирмата, която поддържа уличното осветление.
Кои от обещанията от предизборната Ви програма се изпълниха, кои ще реализирате до края на мандата? Има ли такива, които са неосъществими, и какви са причините за това?
Това са точно нещата, които изброих. Конкретни обещания не съм давал, обещал съм, че ще работя по всички проблеми на селото - стари и такива, които възникват ежедневно.
Добре известно е, че средствата, отпускани за кметствата от общината, са крайно недостатъчни. Как успявате да се справяте с финансовите затруднения и намирате ли други начини за осигуряване на парични средства?
Средствата, отпускани от Община Перник, никога няма да стигнат. По груби сметки около 50-70 млн.лева са нужни за решаването на проблемите на селото. А по бюджет кметството има заложени за тази година 63 хил.лева, от които: за улично осветление - 15 хил.лева, за издръжка на кметството - над 15 хил.лева, за ремонти - приблизително 30 хил.лева. Кметствата нямат право на приходна сметка, всички средства минават през общината. Една от възможностите за осигуряване на допълнителни средства е чрез дарения - миналата година получихме по такъв начин от ФОРД МОТО ПФОЕ - 3000 лв., от ПИК Ко София - 3000 лв., от БЕЛЛА БЪЛГАРИЯ - 3000 лв. С тези пари подменихме водопроводната мрежа по улиците:Васил Левски, Яровец, Рудничар, Кракра, Мирковица. Друг начин за допълнителни приходи е чрез кандидатстване по европейски програми. Ние имаме одобрен съвместен проект с Асоциация "Дар за здраве", по който вече се работи. С този проект, освен изграждането на екопътеката, ще се направи и асфалтиран път, с канавки, с дължина около 750 м. Стойността на този проект е 185 879,09 евро.
Разкажете за проекти по програмите на ЕС, които предстои да се реализират в бъдеще и такива, за които може да се кандидатства и по какъв начин?
Като кметство ние нямаме право да кандидатстваме по програми, такова право имат само сдружения с нестопанска цел, частни лица, както и общините. Затова ние ще търсим начини да участваме в проекти на общината, както и съвместни проекти с неправителствени организации.
Като председател на читалището, имате ли някакви планове за привличане на младите в самодейните състави?
Не че имам планове, при нас реално младите хора са 50% от танцовия състав. На последния фестивал в гр.Средец програмата ни беше представена от младежкия и възрастовия танцови състави.
Каква е ситуацията около създаването и функционирането на младежки клуб в селото? Защо няма развитие?
Напротив, има развитие по този въпрос. С решение на Общинския съвет сградите на читалищата бяха предоставени за стопанисване от самите читалища за срок от 10 години. След изтичането на този срок беше гласувано ново решение за срок от 10 години, след което читалищното настоятелство гласува свое решение да се предостави помещение за младежки клуб. Но младежите трябва да организират младежка секция към читалището, което смятам да стане до края на септември. Ние ще им предоставим помещението, но искаме инициативата да е тяхна, те да го стопанисват и да се грижат за него. Поискал съм от настоятелството на манастира среща с техен представител, който да изложи проблемите, с които се сблъскват. Такива срещи ще проведа и с представители на читалищното настоятелство, училищното настоятелство, футболния клуб. Ще искам среща и с представител на младежкия клуб, който да представи техните проблеми. Очаквам от младежите да вложат много енергия.
Вие ежедневно се срещате с много от жителите на селото. Какъв е според Вас типичният кладничанин и можете ли да го охарактеризирате в едно изречение?
Няма типичен кладничанин. Хората са различни, зависи от каква гледна точка ги погледнеш.
Какъв е човекът Красимир Трайков?
Ще оставя другите да говорят вместо мен.
Какво мислите за влиянието на новото селище Делта Хил върху развитието на селото в бъдеще?
Грешно е да се мисли, че това е самостоятелно селище, то е част от Кладница. Макар хората да твърдят, че са си продали евтино земите, цените на имотите в селото доста се вдигнаха. Заради Делта Хил се подобрява и самата инфраструктура. В момента се изгражда оптичен кабел Перник - Кладница на БТК и Кабелна телевизия "Кракра", всички услуги на БТК за Интернет ще ги имаме тук. Ще се увеличат програмите на кабелната телевизия в селото и ще се подобри качеството на приеманите програми. Друг плюс за нас е, че много хора започнаха работа по строителството на селището, като по мое мнение ще има работа поне още 5 години. Доста кладничани дават на работници от Делта Хил стаи под наем, а има и оживление в търговската мрежа, тъй като работниците вкарват доста пари в нашите магазини. Смятам, че в това селище винаги ще има работа. В бъдеще се надявам, че ще има хора, които ще работят още повече за благото на селото.
Всяка година в края на август се провежда традиционният празник на селото. Способстват ли такива събития за запазването на местния патриотичен дух? Какви други мероприятия се организират в този аспект?
Вече втора година се организира фестивалът "Витошки напеви". Имаме претенции, че правим най-хубавите събори в цялата област.
Вашето послание към кладничани?
Да са живи и здрави и да са по-добри!
Последни коментари
преди 36 седмици 3 дни