ХИЖА СЕЛИМИЦА И БЛИЗКИТЕ ТУРСТИЧЕСКИ МАРШРУТИ
Хижа Селимица се намира на 1305 м. надморска височина върху югозападния склон на едноименния връх. Тя е построена през 1930 г., а през 2003 г. бе основно ремонтирана. До нея води 3 км. павиран път от с. Кладница – Пернишко. От София до Кладница на всеки кръгъл час тръгва маршрутка. Непосредствено под хижата има голям паркинг. Ресторантът й предлага разнообразна кухня, салон с 40 места и открита тераса. Разполага с баня и 20 спални места в 6 стаи (1х2, 3х3, 1х4, 1х5). В района й се намират няколко запазени вили строени преди войната, както и механа Селимица, която също предлага 15 места за преспиване и битова кухня в ресторант-градина с 60 места. От местността се разкрива поглед към яз. Студена, Дупнишкото поле, Верила и западните склонове на Рила. До хижата може да се стигне и пеша по пътя от Владая или пътеката от с. Мърчаево, която минава през изоставената кариера Селимица. Тя пресича две каменни реки (морени) и предлага добра видимост към Пернишкия регион, Голо бърдо и Люлин.
Разстоянието от с. Мърчаево до хижата се взема за 1.5 часа. Тръгва се от Княжево с автобус №59 и се слиза на първата спирка в селото. Веднага се потегля нагоре по склона в източно направление. Излиза се на павирания път от Владая, който стига до кариерата Селимица. След нея придвижването до хижата става само по пътеката.
Покрай хижата минава пешеходна алея, която води до х. Острица, построена на мястото на старата х. Брокс. Разстоянието се взема за около час. По-нататък се намира хижа Рудничар и останалите обекти разположени в местностите Офелиите и Златните мостове. От х. Острица има пряка пътека до х. Звездица, след което се излиза на основната маркировка за Черни връх, близо до долната станция на ски-влека Конярника. Разстоянието от х. Селимица до Черни връх по този маршрут се взема за около 3 - 3.5 часа.
Хижа Селимица е и изходен пункт за един много красив и малко познат район – Южните склонове на Витоша, от където водят началото си реките Матница и Струма. Тръгва се по старото шосе, което минава над Механата и стига до ученическия лагер Танчовица, от където продължава коларски път. Минава се през местността Сопа, където има туристически заслон и се продължава нагоре до седловината Могилата, където се намира преливния резервоар на водопровода.
Тази седловина е възлово място, от което се разклоняват няколко маршрута. Разстоянието от хижата до могилата не е повече от час. От там, в северно направление, започва стръмно изкачване покрай Кривия камък, което е и зимен и летен маршрут. Излизайки на равното в ляво от нас ще се открие гледка към връх Селимица. Продължава се в североизточно направление и по стара маркировка се стига до стълб №92 от главната маркировка за Черни връх под заслон Самара. По този маршрут разстоянието от хижата до Черни връх се взема за около 3 часа. При добра видимост от връх Селимица може да се слезе без пътека до х. Звездица.
От седловината Могилата в източно направление води коларски път, по който за 1 час се стига до пазачницата при изворите на река Матница. Пресича се каменната река Сивата грамада. От пазачницата може да се продължи за Черни връх, но пътека няма.
Друг маршрут от могилата води до изворите на река Струма. Тръгва се по трасето на водопровода в посока изток-югоизток. Пътят плавно се спуска надолу във водосборния циркус на р. Матница. В южния му долен край се намира заслона Дивия бик.
Следвайки първоначалната посока се минава по горния край на циркуса и след кратко стръмно изкачване се стига до Вуча чешма. От нея нагоре в северна посока се тръгва към пазачницата при изворите на река Струма. От там до Черни връх няма пътека, но при добра видимост пътуването е приятно. Зиме този участък е опасен. От Вуча чешма надолу и на юг се слиза в село Чуйпетлово, а ако се продължи в източна посока и се пресече дерето на река Струма се стига до Скопарника.
Пътека няма и придвижването може да се осъществи само лете при добра видимост. Зиме този участък е силно лавиноопасен. От заслона Дивия Бик по поречието на река Матница може да се стигне до село Кладница. От Чуйпетлово може да се продължи по коритото на река Струма и да се стигне до пещерата Духлата и село Боснек.
От Боснек, нагоре в планината се намира местноста Живата вода. Има и заслон. Легендата разказва, че ако грешен човек застане пред извора, водата престава да тече.
Всички маршрути изходящи от седловината Могилата предлагат отличена гледка към Рила и поради слабата си маркировка района има достатъчно свобода за действие. Тази територия до връхната част на планината влиза в дивечовъдното горско стопанство Витошко.
От местността Сопа, по трасето на водопровода се слиза в село Кладница.
През хижа Селимица минава и маршрута Витоша – Верила – Рила – Пирин (от Бояна до Папаз чаир). Разстоянието от Бояна до Селимица се взема за 5 часа. На следващия ден е прехода до Бука преслап във Верила (8 часа). От там до село Клисура е около 3 часа. Селото се намира в седловината между Верила и Рила и разделя Самоковското от Дупнишкото полета. По-нататък маршрутът продължава през Рила и Пирин до Папаз чаир.
Работно време на хижа Селимица:
Хижа Селимица работи непрекъснато, като условен почивен ден за персонала е понеделник.
Цени:
Цената за нощувка е 6 лева.
Телефон:
Телефонът за информация и резервации е 0898 580 809
Работно време на механа Селимица:
Механа Селимица работи непрекъснато.
Цени:
Цената за нощувка е 4 лева.
Телефон:
Телефонът за информация и резервации е 0899 399 312
Механата от години не работи, разрушена е и на нейно място се строи голяма сграда, вероятно хотел. Цените на нощувките не са актуални, за телефоните не се знае. (бел. ред.)
Текст: Симеон Симеонов
Снимки: Венцислав Малинов
Източник: сайт на манастира Св. Никола
Последни коментари
преди 48 седмици 5 дни