Граждански комитет „Да спасим с. Студена”
Зелени бариери блокираха за половин час пътя към кариерите до село Студена
Младежката екоорганизация „Зелените тигри” и гражданският комитет „Да спасим село Студена”, с подкрепата на ПП „Зелена България” – Българските зелени, започнаха безсрочен протест срещу незаконния добив на инертни материали в землището на село Студена (Пернишко) и срещу договорите на фирмите-концесионери. Протестът започна в 12.00 часа на разклона от международен път Е79 към „Кариера Студена”. От екоорганизацията заявиха, че ако на 28 януари 2008 г. кариерите продължават да работят, а исканията им не са чути от отговорните институции, те ще бъдат принудени да затворят пътя към кариера "Студена" за неопределен срок. Точно в 12.00 часа пътят към кариерите до селото бе затворен от екозащитници и жители на Студена. Близо половин час камионите стояха блокирани. Това е единствената възможна мярка, която ще спре нарушаването на биологичното равновесие в района и ще ограничи заплахата за живота и здравето на хиляди българи, коментираха от ръководството на "Зелените тигри". Въздухът в околността е замърсен, хората се оплакват, че дишат син прах, боровата гора до селото е побеляла, а шумът превишава всякакви здравословни и законови норми. "И децата ни вече не искат да идват тук", оплакваха се живеещите в селото.
По време на протеста беше прочетено и разпространено Отворено писмо, в което се настоява за незабавно прекратяване работата на всички кариери на територията на село Студена; започване на процес на рекултивация на района; подвеждане под наказателна отговорност на фирмите нарушители, извършващи незаконна дейност в района; изплащане на обезщетения на пострадалите жители от селото; връщане на земите от района на кариерите на законните им собственици и възстановяване на античното селище от II век в района на Голо бърдо.
"Настояваме също и за незабавно включване на землището на с. Студена в "Натура 2000". Настояваме за спешна проверка на здравината и целостта на стената на язовир "Студена", както и за незабавен геоложки анализ, който да установи и констатира официално сеизмичната активност в района. В случай, че исканията ни не бъдат удовлетворени, ние, от младежко екодвижение „Зелените тигри”, ПП „Зелена България” – Българските Зелени и граждански инициативен комитет „Да спасим Студена” , ще продължим с протестните си действия, докато проблемът с кариерите не бъде решен.", се казва още в отвореното писмо.
На протеста днес присъстваха лидерът на "Зелените тигри" - Борис Касиков, председателят на ПП "Зелена България" - Българските зелени, десетки еколози и жители на Студена.
"Зелените тигри" и ПП "Зелена България" – Българските зелени изпратиха Отворено писно до властимащите относно казуса Студена |
В писмото се обявява нулева толерантност към геноцида срещу гражданите на село Студена, Перник, упражняван от фирмите, извършващи незаконна изкопна дейност на територията на кариери „Студена”. Въпреки многократните опити от страна на младежката екоорганизация "Зелените тигри" и граждански комитет „Да спасим с. Студена” изразени в десетки подписки, декларации, възражения, молби и писма до властимащите, кариерите продължават своята дейност. По тази причина, „Зелените тигри” и граждански комитет „Да спасим с. Студена” са принудени да обявяват безсрочен протест срещу нерегламентираната дейност на концесионерите, ако те не прекратят работа до 21.01.2008 г. Протестът ще започне в 12.00 часа на 21.01.2008 на разклона на международен път Е–79 за некозаконните кариери на територията на землището на село Студена. |
Исторически паметници на културата в района на с. Студена и на кариерите |
Църквата „Св. Георги” (от 14-сети век)
Църквата „Св. Архангел МИхаил” (строена преди повече от 150 г.)
Параклисите „Св. Илия”, „Св. Никола”, Св. Петка”, „Св. Троица”, „Св. Спас”
В непосредставена близост до кариерите се намира антично селище с над 28 некропола от 2-ри век
Молба от ПП "Зелена България"- Българските зелени и от инициативен комитет „Да спасим с. Студена” |
До
Техни Превъзходителства Посланиците
акредитирани в България
от държавите – членове на Европейския съюз,
Европейската комисия на ЕС,
Русия, САЩ и Швейцария
Копие: До
Президентът на Република България
Георги Първанов
Техни Превъзходителства Посланиците
акредитирани в България
от държавите – членове на Европейския съюз,
Европейската комисия на ЕС,
Русия, САЩ и Швейцария
Копие: До
Президентът на Република България
Георги Първанов
МОЛБА
от ПП „Зелена България“ - Българските зелени
и
от инициативен комитет „Да спасим с. Студена”
Ваше Превъзходителство,
Ние, Българските зелени, сме принудени да изкажем сериозно безпокойство във връзка с безотговорното отношение към екологичните и човешките проблеми на жителите на село Студена, община Перник. Бихме искали да Ви поканим да посетите лично остатъкът от селото и земите около него, за да се убедите в трагедията, която изживяват жителите му. Обръщаме се към Вас, като към крайна инстанция, с надеждата да се ангажирате с кауза, която ще спаси живота, здравето и бъдещето на хиляди българи.
Студена е българско село с вековна история и уникално културно богатство. В него имаше 26 некропола, Римско селище, десетки декари залесена гора, защитени биологични видове и многобройни пасища. През 70-те години в землището на селото е открита първата кариера за добив на инертни материали. От тогава досега жителите на селото са жертва на постоянни взривове с огромна мощност, транспортна дейност от тежкотоварни камиони и безконтролно унищожаване на планини. В резултат на изкопните работи са нанесени катастрофални поражения върху:
1. Човешкото здраве – във въздуха се изхвърлят канцерогенни диоксиди и калцираща белите дробове прах;
2. Питейната вода – взривове се извършват в на 100 м. от водохранилището на Студена, в резултат на което питейната вода е добила абсолютно негодни за консумация качества;
3. Частната собственост – стените на къщите и водопреносната мрежа се напукват от взривовете. Дейността е навлязла в частна земя;
4. Защитата на стопанските и горските животни – пасища вече не съществуват, а от прахта белите дробове на животните калцират, в резултат на което сред тях се наблюдава голяма заболеваемост и висока смъртност;
5. Флората и ландшафта – тревата и растенията са покрити с бял прах, заради който растениевъдството е невъзможно. Липсата на абсолютно никаква рекултивация е довело до необратими промени за ландшафта;
6. Геологията – районът около селото е разположен в близост до разломна зона. Безразборното изкопаване на земните недра и силните взривове ще доведат до сеизмологична катастрофа.
7. Животът на хората в селото и цялата околност – язовирната стена на язовир „Студена“ се намира на по-малко от 1 000 метра от мястото на взривовете. Тя вече се е напукала и при разкъсване, водата би заляла Студена, Перник и Кюстендил за отрицателно време. За евентуалния брой на жертвите само може да се гадае.
През последните седемнадесет години броят на кариерите е нараства лавинообразно до десет незаконно действащи и две законно действащи, но с изчерпани разрешени периметри. На фона на страха и трагедията, която жителите на Студена изживяват, през юли 2007 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството с министър А. Гагаузов и Министерство на околната среда и водите с министър Дж. Чакъров са дали право за проучване и концесия на още две фирми за две нови кариери.
В Студена живеят близо 3 000 души, които са организирали комитет за защита на селото. До този момент комитетът е изпратил десетки подписки, декларации, възражения, молби и писма до Президента на Република България, Министър-председателя, Министъра на околната среда и водите, Министъра на земеделието и горите, Главния прокурор на Република България, Омбудсмана на Република България, Директора на РИОСВ-София, Областния управител на Перник, Кметът на община Перник и Окръжния прокурор на град Перник. Хората са направили всички възможни опити да съхранят с законни средства здравето и бъдещето си. Реакцията от страна на най-отговорните институции обаче е абсолютно неадекватна. Отговори или не се получават, или проблемите се прехвърлят на по-долни инстанции. Въпреки че Студена се намира едва на 30 км. от центъра на София, все още никой от гореизброените лица не се е запознал лично с фрапиращите проблеми и това не е случайно.
Икономическата печалба от добива на инертни материали от кариерите в Студена възлиза на минимум 35 милиона лева годишен оборот и бизнес интересите в областта са огромни. Не е съвпадение, че именно община Перник стана нарицателна за масовото купуване на избирателни гласове на Местни избори 2007, както показаха множеството журналистически разследвания по темата. Изключително обезпокояващо е пораждащото се съмнение, че бизнесът купува политическо влияние, за да може да закрепи позициите си и да защити собствения си инетрес за сметка на здравето и живота на хиляди българи.
Социалното напрежение породено от критичната ситуация в село Студена и апатията от страна на българските институции налага незабавно отнасяне на въпроса към международни инстанции. Българските зелени и гражданите на Студена се убедихме, че в държавата ни липсва достатъчно политическа воля, за да бъде спрян геноцидът върху жителите на селото и върху природата.
По тази причина искаме да отправим официална молба към Вас и Вашата мисия за съдействие в изготвянето на международна екологична експертиза, участие в която да вземат експерти от страната, която представлявате. На тази авторитетна база ще можем да изискваме ревизия на законните концесии, спирането на незаконната дейност и недопускане на нови опити за унищожаването на природата. Това съдействие ще е в основата и на първата стъпка към отнасянето на казуса към Европейската комисия, Европейския парламент и Европейския съд.
Обръщаме се към мисията Ви, тъй като членството на България в Европейския съюз ни дава надеждата, че нерешените проблеми на хиляди българи всъщност са общи проблеми на цялата европейска общност. Нека с Ваша помощ спасим техния живот, здраве и бъдеще.
Ние настояваме за: |
1. Закриване на кариерите, спасяване природата и околната среда и предотвратяване екологичната катастрофа;
2. Почистване на вододайната зона и изграждане на на съвременна пречиствателна станция;
3. Прекратяване замърсяването на въздуха от прах, вредни прахови и загови емисии, серни и азотни оксиди;
4. Забраняване взривовете по-близо от 3 000 м. от стената на язовир Студена;
5. Възстановяване собствеността върху земята;
6. Масива „Голо Бърдо” с природен резерват „Острица”, язовир Студена, карстовия извор „Врелото”, най-дългата пещера „Духлата” и природния феномен „Живата вода” да бъдат включени в план „Натура – 2000”;
7. Извеждане завода за бетонови отпадъци извън село Студена;
8. Международна екологична експертиза на целия район;
9. Решението на експертиния екологичен съвет от 06.07.2007 г. за фирма „Инжстрой” АД гр. София, да й се даде кариера в района на „Пери”, да се обяви за невалидно. Концесията подписана от г-н Гагаузов за „Мабастрой” ООД гр. София да бъде анулирана;
10. Налагане мораториум върху предоставянето на нови концесии за добив на инертни материали в находище Студена.
Защо кариерите са незаконни?
- това е вододайната зона на селото;
- земята не е върната на собствениците, а за унищожената обещетение не е дадено на никой;
- не е направена рекултивация и на един квадратен сантиметър за близо 35 години, и това продължаваи до днес;
- пълното бездействие на общинската администрация в гр. Перник;
- извършват се взривни работи в разломна зона на разстояние по-малко от 2 км. до с. Студена и на 2,30 км. от стената на язовир Студена
Кариерите в село Студена
В началото на 1970 г. е разкрита първата кариера. След нея и втора, и трета.. Условието е след завършване на изграждането на главен път Е-79, те да преустановят дейноста си. В момента кариерите са 13!
Село Студена
Село Студена се намира в планински район. Разположено е в надлъжна долина / запад – изток / , заградена от южните предхълмия на Витоша и от източните на Голо бърдо. Преданието говори, че Студена е получила наименованието си от стоте дни битки водени от легендарния войвода Кракра пернишки, за защита на българщината. В България има 3400 вида висши растения, поради което е назована “ Ботаническата градина на Европа”. Само Витоша има 1550 вида от тях и затова е обявена за национален парк. А само резерватът Острица в Голо бърдо има над 700 вида от тях! Удивителната екосистема, определена от географската ширина и дължина, атмосферно налягане, влага, слънце и почвен състав на Витоша и Голо бърдо край Студена са такива, че само тук вирее витошкото лале единствено в света, български световен ендемит.
Източник: "Да спасим природата"
Последни коментари
преди 36 седмици 6 дни