Българския Зелен Кръст подкрепя кампанията на Граждански комитет „Да спасим село Студена”
Българския Зелен Кръст подкрепя кампанията на Граждански комитет „Да спасим село Студена” като предизвика проверка на 13 незаконно действащи каменни кариери и протестира учредяването на две нови строителни концесии, опасали в смъртоносен обръч китното пернишко село.
Ето на какво се натъкна инспекцията на организацията за устойчиво развитие Български Зелен Кръст, неправителствената природозащитна организация Движение за Зелена България и Граждански комитет -с.Студена:
13 незаконни кариери и каменоломни са превърнали в лунен пейзаж пернишкото село Студена, разположено във вододайната зона на Перник и областта, някогашната овощна градина, задоволявала пернишките и софийските пазари с плодове.
Денонощно работят багери, фадроми, каменно-трошачни инсталации. Шум, прах, вредни емисии, вибрации. Взривове. Разрушена канализация, напукани къщи. От взривовете земните пластове са с опасност да се разместят. Водата изчезва, после се появява на друго място.
На 5 декември 2002 г. някой в МОСВ се е уплашил от вредните влияния върху здравето на населението и околната среда и е предал в Министерския съвет становище, че трябва да се прекратят процедурите по предоставяне на разрешение за търсене и проучване на терени за добив на скална маса. Никой в МС не го е чул, нито разбрал. Доста от фирмите са се снабдили с разрешение за търсене, а осъществяват промишлен добив. Други като ЕТ „ДЛВ – Добри Владимиров” и ЕТ „Венцислав Йорданов – Надежда” взривяват и копаят без всякаква документация и разрешителни.
Селяните от Студена сформират граждански комитет, за да се защитят. За председател избират Михаил Мишев, бивш граничен офицер, сега пенсионер. Написват и завеждат в общината, областната администрация, министерствата и народното събрание 241 сигнала, жалби и преписки. Искат да бъдат затворени кариерите, да се предприемат мерки за защита и възстановяване на околната среда, да се възстанови нормалното водоснабдяване на селото, да се изградят земни валове и защитни горски екрани.
Никой не се трогва от жалбите. Нито общината, нито областната администрация, нито министерствата.
Става все по-невъзможно да се живее в Студена. Образувани са 15 нерегламентирани сметища, дъждовната вода преминава през тях, пропива мръсотията и се влива в питейния колектор. Заради шума от взривове и преминаващи тежкотоварни камиони над 200 семейства са се изселили, а изоставените къщи и постройки са се напукали като от земетресение.
Селяните от Студена седят и се чудят: как фирма „Хидрострой” – Перник копае чакъл от кариери, които са развърнати върху ниви, ливади и гори, които са частна собственост на населението, а държавата не реагира? Как китното селце се превърна на сметище за фирми от Пернишко, Кюстендилско, от София-град и София-област – в непосредствена близост до основния водоизточник в региона – язовир Студена. Местността има карстов характер и взривовете застрашават водата да изчезне. Селото до големия язовир вече е на воден режим!
Селяните са настръхнали. Искат рекултивация. Искат Община Перник и Поземлената комисия да възстановят собствеността на земите в района на Голо Бърдо и да компенсират на собствениците причинените вреди. В района вече няма домашни животни, защото няма паша. Няма и диви животни. Последното врабче са го видели преди три години!
Вместо компенсации, фактите и действителността стават все по сурови. Надделяват собствениците на строителни фирми. На едната чорбаджията е бивш енергиен министър. На другата – лидер в търговията със скраб. На третата – кюстендилска мутра – убиец… Наскоро МОСВ издава още две удостоверения за търговско откритие на находища „Студена-Валога” и „Шумнатица”. МРРБ учредява нови две концесии – на фирма „МАБА-строй” и на „Инжстрой” със срок на действие 35 години.
Проверихме в Прокуратурата. Районен прокурор Николай Цветков е отказал да образува наказателно производство срещу нерегламентиран добив на скални маси край Студена от ЕТ „В.Йорданов-Надежда”.
Потърсихме намеса на МОСВ и МЗ за защита здравето на населението и за околната среда. От там ни казаха, че проверките им не доказвали вредности и опасности. Помогнете, вижте какво става в Студена – апелираха пред отговорните служители репортерите на „Рицари на Зеления Кръст”. Какво толкова става? Учудиха се чиновниците. При нас е записано: „Извършва се открит добив на строителни материали – варовици, в 6 участъка от находище „Студена”, разкрито през 1971 година. „Рицарите” продължават да питат: Знаят ли в Европейската комисия и в Европейския парламент, че с техните средства от техните фондове, по техните проекти за подобряване на пътната инфраструктура и комуникации, безжалостни бенефициенти разрушават българската природа и прогонват от родните им места българските граждани – бъдещите граждани на ЕС?
Гражданският комитет "Да спасим Студена" начело с пенсионера Михаил Мишев от години обикаля по хълмове и долини, описва нарушенията в жалби и сигнали, но няма кой да го чуе и да спре унищожаването на девствената природа. Ями, дерета и разломи са оградили китното някога пернишко село Студена. Този лунен пейзаж не се забелязва нито от общината, нито от областната управа, нито от министерствата. Те са задължени по закон да се занимават и с възстановяване и с рекултивация. Източник: Движение за Зелена България