Ремонтът на свлачищата на пътя към Рударци струва над 500 хиляди лева
Областното пътно управление в Перник изпрати подробни обяснения относто проведения наскоро ремонт на пътя между Кладница и Рударци.
Най-важнната информация:
- Пътят е бил затворен, защото е било възможно поради ремонта да се активизира свлачището и това да доведе до инциденти
- Експерти са преценили, че на завоя има свлачищни процеси
- Над 500 хиляди лева струва укрепването на двата участъка
- Бюрократични процудури забавили ремонта чак за октомври
Не се дава отговор за свлачището близо до моста на село Рударци
На 21 декември миналата година, след като бе приключил ремонта на пътя между Кладница и Рударци и бе отворен отново, в следствие на проведени обсъждания във Facebook страницата на Кладница и изказано от жителите на селата недоволство от организацията на проведения ремонт, изпратихме писмо до Областно пътно управление Перник (ОПУ - Перник) с въпроси относно строителните мероприятия. От управлението бяха любезни да отговорят подробно с писмо на зададените въпроси, подписано от директора на ведомството инж. Румен Сачански. Писмото бе получено на 10 януари.
Зададохме следните въпроси, на които получихме следните отговори:
Въпрос: Кога ще се постави асфалтова настилка? Защо бе оставен строежът недовършен? Наистина пътят е проходим, но е в лошо състояние, жителите се оплакват, че бързо ще им се износят зимните гуми, карайки по чакъл цяла зима, а не по асфалт. Вече има неофициална информация, че асфалт не можел да се полага при температури под 5 градуса температура и ще се работи чак на пролет. Добре, но ето в момента е над 5 градуса, защо не се асфалтира. Второ, ако зимният сезон е проблем, защо ремонтът се започна късната есен, а не например ранната.
Отговор: Асфалтовата настилка ще бъде възстановена при подходящи климатични условия. "Поради подготовката и провеждането на процедурата за строителството, както и редица съгласувателни мероприятия, изграждането на Пилотна система II започва през октомври 2013 г."
Коментар: За асфалтирането не научаваме нищо ново. Не потвърждават и информацията за необходимата температура за поставяне на асфалт и дали в момента може да се асфалтира. За забавянето отговорът показва, че бюрократични и административни процудури са довели до късното изпълнение.
В действителност интернет е богата среда и в нея може да се намери много за асфалтирането. Попаднахме на задълбочена информация, според която един кубически метър асфалт покрива около 10 квадратни метра (слой с дебелина 4 см) и струва около 110 лв. Не се допуска изливането му при температура под 5 градуса Целзий, защото трябва да е горещ - изливасе с температура над 150 градуса. Ако околната температура на въздуха и на терена, върху който ще се поставя, е ниска асфалтът бързо изстива, става твърд и неподдава на качествена обработка с валяк - става на буци, ронлив и неиздръжлив. Така че има основание да се чакат по-високи температури. Защо обаче не се асфалтира при условие, че на Кладница температурите през последните 20 дена през деня са над 15 градуса и повече, не става ясно.
Има възможност да се асфалтира и с т.нар. "студен асфалт", който може да се полага при отрицателни температури до -26 градуса. Той обаче е много скъп - близо 400 лв/тон - т.е. 4 пъти по-скъп от обикновения. Подробности за студения асфалт - ТУК.
А тук можете да видите видео за това как се злоупотребява с поставяне на нормален асфалт през зимата - ТУК.
Въпрос: Какво по-различно от конструктивна гледна точка е правено спрямо аналогичното укрепване от 2012 година на същия път, където след земетресението наистина се смъкна част от нивото му? Въпросът е от интерес, защото тогава затваряне на пътя не се бе наложило - през цялото време на ремонта едното пътно платно се използваше ефективно.
Отговор: "В резултат на проведените инженерно-геоложки проучвания бяха дадени препоръките за укрепване, въз основа на които инженери конструктори разработват част "Конструкции" и предвиждат силово укрепване чрез изграждането на 2 бр. пилотни* системи с дължина 45 м и 90 м. От конструктивна гледна точка няма разлика в типа на укрепване в двата участъка. От технологична гледна точка и с цел предотвратяване на свлачищни процеси и инциденти във втория участък, който се укрепи миналата 2013 година, се наложи временно затваряне на пътя."
Коментар: Този отговор не е напълно задоволителен, защото, бидейки свидетели на ремонта на първото свлачище, с просто око се виждаше, че то беше по-застрашено от свличане - първо, защото свличането бе активизирано в зазсташителен размер и второ, защото се случваше в период на активна земетръсна активност. От отговора на ОПУ-Перник излиза, че последният ремонт е в по-опасен участък, отколкото участъкът, в който беше предишния ремонт. Очевидно е, че това не е така. Да не говорим, че местните смятат, че последният ремонтиран участък нямаше никакви следи от свличане. Очаквахме да получим отговор и на това съмнение със следващия въпрос:
Въпрос: Какво налагаше да се прави укрепление точно там? Можете ли да предоставите информация от експертизи и/или замервания, които да обосновават опасност от свличане точно там?
Отговор: "Изборът за извършване на укрепителни мероприятия именно в тези два участъка е резултат от експертна оценка на служители на АПИ гр. София и ОПУ-Перник, на по-късен етап необходимостта от укрепване в участъка е доказана и с инженерно-геоложки проучвания, според които проучвания експерти геолози доказват, че и двата участъка са засегнати от свлачищни процеси. Свлачищните процеси в двата участъка са с различна степен на интензивност, но и в двата случая пътната настилка е нарушена от пукнатини на скъсване с наличие на хоризонтални и вертикални премествания от няколко сантиметра до 10-15 см и при продължително развитие на процеса, пътят е застрашен от прекъсване. ОПУ-Перник разполага и със становище от "ГЕОЗАЩИТА" ЕООД гр. Перник, доказващо необходимост от укрепване в посочения участък от км 4+500 до км 5+200."
Коментар: Ще добавим, че в писмото се уточнява, че укрепването е било подготвяно още от края на 2011 година (преди активизирането на свлачището от земетресението на 22 май 2012 г). Въпросните експертизи са били извършени в началото на 2012 година. Сега имаме две противоположни тези: експерти геолози са доказали наличието на свличания, а хората, ежедневно минаващи по този маршрут, не са забелязали каквито и да било проблеми в участъка между двата остри завои, където се проведе втория ремонт. Моля, ако има хора, които са забелязали хоризонтални и вертикални размествания от няколко до 10-15 см в участъка, нека да споделят това, за да бъдем все пак обективни. Ние смятаме да потърсим за коментар и цитираната държавна фирма на Министерство на Регионалното развитие и благоустройството "Геозащита" ООД. Разбира се към експертите трябва да имаме уважение и респект за техните становища, въпреки, че в случая имаме основателни причини да се съмняваме.
Въпрос: Защо не бе укрепен участъкът между мостът на р. Рударщица и първата отбивка на пътя, където асфалтът в платното за движение към Кладница е наистина хлътнал в продължение на десетки метри, наклонен е теренът в посока към излизане от пътя? Има ли планове това да бъде направено и кога? Линк на картата, където е това място ТУК.
Отговор: Липсва отговор на този въпрос.
Коментар: Наистина, въпреки старанието и подробното писмо, което получихме, отговор на този въпрос няма. А той е по-важен за местните отколкото останалите, тъй като касае вероятни бъдещи проблеми. А заедно с предходния въпрос и получения на него отговор, се налага да се върнем към въпросните експертизи, които са наложили ремонтите. В отговора си към ОПУ-Перник ще изпратим настояване все пак на този въпрос да се отговори.
Въпрос: Каква е стойността на проведените ремонтни дейности? На публичните места (сайт на АПИ, регистър на обществените поръчки, сайт на областната управа) от нас не бе намерена официална информация за проведен търг, за предмета и стойността на поръчката. Моля да ни осветлите по този въпрос, местните ги интересува.
Отговор: "За строителството и на двете пилотни системи е проведена процедура по ЗОП, като общата стойност на ремонтно-възстановителните работи за двата участъка възлиза на над 500 хил. лв.
Процедурата през 2011 г. е проведена от ОПУ-Перник и са спазени всички изисквания на ЗОП, процедурата през 2013 г. е проведена от Агенция "Пътна инфраструктура" гр. София и информация за нея можете да намерите на http://www.api.bg/index.php/bg/obshtestveni-porachki/publichni-pokani - Публична покана и приложенията към нея за възлагане на обществена поръчка с предмет "Избор на изпълнител във връзка със строителството на обект "Ремонтно-възстановителни работи на път III-1003 "(I-1) - Рударци - Кладница" от км 4+500 до км 5+200 - Пилотна система II"."
Коментар: Това не е най-важния въпрос, но дава някаква предварителна представа за стойността на подобни ремонти, както и колко би струвало допълнително да се поправи и третия участък, който наистина е повлиян от свличане и за който наистина сме притеснени. От цитираните по-горе отговори става ясно, че двата вече ремонтирани свлачищни участъка са дълги съответно 45 и 90 метра, т.е. общо 135 метра. Укрепването на 135 метра струва 500 хиляди лева, значи 1 метър такъв тип ремонт стрева 3700 лева. Участъкът, който наистина трябва да се ремонтира, този близо до моста над река Рударщица при гробището на Рударци, е с дължина около 50-60 метра. Следователно за него ще са необходими още около 200 хиляди лева.
Тези сметки обаче се нарушават от информацията, взета от конкурсната документация на търга на АПИ за последния ремонт. Според нея, последно ремонтирания участък - 90 метровият, е оценен на 250 000 лева, т.е. половината от цитираната от ОПУ-Перник обща сума. Така излиза, че двата участъка струват еднакво, въпреки, че вторият е два пъти по-дълъг. Коригирани сметките показват, че първият участък (Пилотна система I) е излязъл по 5555 лв/кв.м., а вторият (Пилотна система II) по 2778 лв/кв/м. Така въпросът колко ще струват оставащите близо 50-60 метра след моста на изхода от Рударци вече се колебае между 167 хил. и 333 хил. лева.
Въпрос: Оценката на засегнатите жители на селата е, че комуникацията по отношение на този ремонт, който промени движението и достигането до село Кладница в продължение на два месеца, е била вяла, почти нулева. Някаква информация дойде споделена по инициатива не на Пътно управление, а на кмета на селото и на моя милост (редакторът на сайта - бел. ред.). Много хора разбираха за затварянето на пътя чак след като достигаха до затворения участък. Това ставаше и преди да се постави табелата при разклона за язовир Студена в района на Драгичево и Мърчаево, както и след това. Табела от страната на село Кладница в началото въобще не бе поставяна.
Отговор: "Пътят бе затворен със Заповед на Директора на ОПУ-Перник, въз основа на представен проект за Временна организация на движение, и становище от ОД на МВР - сектор "Пътна полиция". Ограничението се въведе след стриктно изпълнена на място сигнализация, според съгласувания проект и приемането й от комисия, състояща се от представители на Строителя на обекта, ОПУ-Перник, Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР Перник, и фирмата изпълняваща Строителен надзор за обекта. След въвеждането на ВОД, ОПУ-Перник веднага отрази временното затваряне на пътя в ежедневно изпращаната информация до Агенция "Пътна инфраструктура". Информация за затварянето бе публикувана в сайта на Агенция "Пътна инфраструктура" - www.api.bg. Община Перник също бе уведомена за затварянето на пътя."
Коментар: От отговора по-скоро става ясно, че информирането на обществеността не е ангажимент на областното управление, а зависи от различни други институции като полицията, общината и Агенция "Пътна инфрастурктура", която има сайт, чрез който информира. Отговорът издава и, че е имало специален проект за временна организация на движението, което ще рече, че е имало достатъчно предварително време да се планира и надлежно уведомят жителите за предстоящите промени. Съществува нормативен документ Наредба № 3 от 16.08.2010 г., който определя как се сигнализират пътищата при ремонт и затваряне. В тази наредба се изисква проектът за Временна оргатизация и безопастност на движението да се подготви 15 дни преди пристъпване на затварянето на пътя и определянето на обходен маршрут. В същата наредба пише, че при използване на обходен маршрут, както е в случая е необходимо да се поставят знаци за достигането на следващото селище (т.е. Кладница) на всяко кръстовище, но това не е задължително. Например, нямаше да е зле на острия завой към Кладница при кръстовището за язовир Студена да бъде поставена табела за хората, които за пръв път минават по този път за Кладница.
Иначе е похвално, че при този рамонт за пръв път видяхме светофар на мястото на ремонта, както и безупречна сигнализация с пътни знаци и бариери.
Допълнително от писмото на директора на ОПУ-Перник до сайтовете на Кладница и Рударци става ясна и предварителната история на ремонтите. Ремонтът и на двата участъка от пътя са обект с наименование "Ремонтно-възстановителни работи на път III-1003 "Път I-1 - Рударци - Кладница" от км 4+500 до км 5+200". Той е одобрен за финансиране и включен в Аварийна програма за 2011 г. на Агенция "Пътна инфраструктура" на територията, стопанисвана от ОПУ-Перник. Още през октомври - ноември 2011 г. е проведена процедура по ЗОП за избор на изпълнител за извършване на проектиране и строителство на обекта. В началото на 2012 г. е изготвен и одобрен Технически проект за обекта. Проектът включва следните части: - Инженерно-геоложко проучване; Геодезия; Конструкции и План безопасност и здраве. Техническият проект за обекта включва укрупителни мероприятия и за двата участъка, но поради недостиг на финансиране през 2012 г. са извършени ремонтно-възстановителни работи само на долния участък при км 4+500. Проектът е разделен на Пилотна система I и Пилотна систева II. Процедурата през 2011 г. е проведена от ОПУ-Перник, а процедурата през 2013 г. е проведена от Агенция "Пътна инфраструктура" гр. София.
Също така, благодарение на получения отговор, намерихме документацията за проведения конкурс за изпълнител на последния ремонт (на участъка между двата остри завоя).
Техническото задание за ремонта там изглежда така:
"Пилотната система е анкерирана в основната скала. Основната плоскост на пилотната система се изпълнява по наклон следващ наклона на пътното платно. Изпълнението на строителството включва:
Сондажни изливни пилоти с диаметър 50 см., които се закотвят в основна скала – пясъчник с минимално допустимо навлизане в скалата 100 см и оптимално допустимо навлизане в скалата 150-200 см.;
Изграждане на ростверг (елемент на пилотните фундаменти, бетонна или стоманобетонна плоча обединяваща група пилоти с цел да преразпредели вертикалните товари - бел. ред.) с ширина на основата 220 см. Височината на основата е 70 см., а височината на тялото е 150 см.
Предвиден е и наклонен участък за поставянето на закотвящи анкерни устройства. Предвидените анкери са през 150 см. Същите са 30/60 с обща дължина 24 м. и наклон спрямо хоризонта 25. Минималното закотвяне на анкерите в здравата скала е 400 см.;
За движението на необходимата техника е предвидено да се направи временен път по трасето. Трасето на пътя се застила с едър чакъл с минимална дебелина 25 см и се уплътнява с валяк.
При направата на изкопа за пътя ще се навлезе в част от съществуващия път, което налага участника да предвиди мерки за ограждане на изкопа.;
Разработване на проект за временна организация на движението при изпълнение на строително-ремонтни дейности, съгласно Наредба № 3 от 16.08.2010 г., съгласуван със сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР – Перник.;
Изграждане на 6 броя реперни марки, с оглед наблюдаване на процесите след укрепването на района."
Ще изчакаме и останалите отговори и ще информираме жителите на селото за тях.
* Пилотите представляват забити или излети в почвата стълбове, които предават товарите от носещaта конструкция върху по-дълбоко лежащите почвени пластове.
Местоположение
Двата остри завоя
Bulgaria
42° 34' 21.9288" N, 23° 10' 42.8772" E