Хижа Селимица най-после под контрола на новия концесионер
Вече всички разбраха колко трудно е един обществен обект в сферата на обслужването да бъде отделен от узурпирането му от алчността и ненаситността. От няколко дни общественият натиск за смяна на наемателя на хижата успя. Избраните след конкурс нови концесионери вече са стопани на туристическия обект. Фирма "Айдо - С" ООД бе избрана през миналата година за фирмата с най-добра оферта за стопанисване - както като равнище на планираните инвестиции, така и като социални ползи, залегнали в програмата им за експлоятация. Тя получи одобрението и на общинския съвет на община Перник и от тук нататък се ползва с гласуваното от обществеността доверие за един приветлив кът за отдих в планината.
Задачата на младите инвеститори от фирмата-концесионер няма да е лесна, тъй като проектът им закъснява с повече от три месеца. Тепърва предстои ремонтът и официалното откриване на обекта. Надеждите на всички ни са това да може да се реализира до началото на силния летен туристически сезон, когато ние жителите на Южна Витоша и нашите гости ще искаме редовно да правим излети и да се разведряваме с по питие или обядваме на Селимица.
Не се знае и какво положение, оставено от стария наемател, са заварили те. Неговото поведение са доказа като недобронамерено и резултатите може да са плачевни. Ние ще имаме грижата да информираме обществеността какво всъщност е заварила комисията, която е иззела имота от предишният и хазяин.
От чисто любопитство, а и с желание всички да пожелаем успех на предприемчивите концесионери, в следващите седмици разходката до хижата ще бъде различна. А от нас очаквайте интервю с ръководителите на "Айдо - С".
Това наистина е добра новина!
Това наистина е добра новина! Дано новите арендатори не го подкарат по същия начин!
Кладница
Някой може ли да каже, в Кладница развива ли се селски туризъм? Има ли къщи за гости?
Няма развит туризъм в този класически смисъл!
Туристическата структура в района се състои от много атрактивни неща като маркирани маршрути (много от тях означени, благодарение на местни деятели, видни планинари като Бичи и Бай Огнян); екопътеката от Разкръскье към Чуйпетльово; манастира Свети Николай Мириклийски Чудотворец; доста места за излети; исторически забележителности (благодарение на кладнешкия изследовател Богомил Гигов са означени и описани); два ресторанта около площада, които обслужват туристическия поток през почивните дни.
Наоколо из горите, хълмовете и местностите има много на брой прекрасни кътчета за излети, горски походи, гъбарство, джогинг, пикник край реките на Кладница. Организирани такива места са полянките до реката покрай пътя към манастира, Смедовица, Студен кладенец, Дабо, Водоемите при колекторния канал, Бъзговец, Стамиров рид и пр. Има няколко места с изключително пъстра и красива гледка на десетки километри - човек може да хвърли поглед през девет планини в десетата.
Горският пресечен терен естествено привлича десетки любители на екстремния и алтернативен туризъм. Велосипедисти, мотористи - ендуро и ATV ентусиасти преминават и "бръмчат" наоколо всеки уикенд.
Туристическа атракция е и събитието Витошки напеви, което се провежда юни-юли всяка година. А отскоро риболовният туризъм е стимулиран, чрез обособяването на Гьоло като развъдник с организиран риболов.
И всичко това е в рамките само на километър от границите на Кладница!
Уви, нощувки тук на този ареал все още не могат да се намерят. Мои познати търсиха да наемат вила или стаи за уикенд, или повече, за почивка, пуснах обява за целта, разпитвах, но уви предлагане няма. Единствено някои работници в квартал Делта Хил са намерили подслон в квартири в селото.
Ако разширим обсега с още 3-4 километъра, попадаме в зоната на организираните туристически атракции, налични тук от десетилетия като хижата на Селимица, плажът и минералните води в Рударци; Язовир Студена, микроязовирът на Мърчаево и езерото на Рударци; и естествено ловното стопанство Витошко.
Единствените три места за нощувки са хижа Селимица (в момента в ремонт), почивната станция на Община Перник в Рударци и легловата база на ловното стопанство.
Само преди 20-тина години около Селимица работеха още 4 туристически обекта с нощувки някои ведомствени, други със специално предназначение като ученическия лагер, а в Рударци почивната база към басеина. Още хранителни заведения като бира-скарата на Кладница "Старйо чарк" и Рибната скара да езерото в Мърчаево. Това само показва как днес сме се върнали назад в развитието на туризма.
Убеден съм, че предприемчивостта на местните е от най-голямо значение за развитието на туризма тук, а той от своя страна най-безопасният и приятен бизнес който може да се развива. Особено в сравнение с традиционните в миналото като поминак от рударство, въгледобив и каменодолство.
Станко Йорданов