Спасени са! Благодарности за професионализма на спасителите.
Намерериха изгубилите се младежи на 2000 метра височина малко под връх Селимица, близо до морените. Били са в сравнително добро състояние особено предвид на силния вятър и отрицатилните температури в планината снощи, съобщи за www.kladnica.com дежурният оперативен г-н Запрян Хорозов. Той все още в настоящия момент е на своя пост дежурен в служба на гражданите.
Професионализмът на планинските спасители е бил от критично значение за успеха на спасителната операция. Благодариние на тях трима младежи ще продължат щастливо живота си.
Вчера следобяд в 16:45 часа е получен първият сигнал от дежурните спасители на базата на хижа Алеко. Самите изгубени са подали сигнал за своето бедствие. Компанията от две момчета и едно момиче е тръгнала на разходка откъм село Кладница и хижа Селимица. Вероятно са се били запътили към Черни връх, тъй като предполагаемото им нахождение е било в района около връх Селимица и заслона Самара до връх Седлото, който е на 30 минути път от Черни връх при хубаво време.
В издирвателния процес са взели участие около 30 души, съобщиха от БТВ Новините, тази сутрин. Комуникационната връзка с изгубените, установяването на GPS координатите им и изпращането на редица сигнални ракети водят до успех на мисията. В 00:48 часа днес един от издирвателните екипи намира изгубените близо до скални образувания в подножието на връх Селимица близо до морените. Младежите са намерили място подходящо за заслон.
Състоянието им е било завидно, особено предвид на обстановката в тази част на Витоша снощи.
Вчера, незабавно след като научихме за инцидента се свързахме с Планинската спасителна служба за да получим повече информация и ако можем по някакъв начин да помогнем. Надяваме се да успеем да влезем скоро и в контакт с младежите, за да ни разкажат за преживелиците си около нашия Кладнешки балкан. А кой знае, може да се окаже, че са хора, които са свързани с района. Ако е така, има малка вероятност да са виладжии. Това което знаем за сега със сигурност е, че са софийски жители и че са започнали приключението си от Кладница през хижа Селимица.
Радваме се, че им се размина и че са живи и здрави. Нека случката да послужи като обеца на ухото, за това че Витоша е сериозна планина и разходката из нея не е като в градския парк.
Ето и линк към уебстраницата на Планинската спасителна служба. Нека всеки, който идва в планината, дори да смята себе си за опитен турист, да разучи написаното там - то спасява човешки животи. Даваме и телефоните на дежурните спасители и бази на витоша, защото всеки турист трябва да ги има записани в GSM-а си:
Черни връх - 02/ 967 11 28
Алеко - Аварийни телефони: 02/967 11 55; 1472(само от Мтел)
Алеко - Аварийни телефони: 02/967 11 55; 1472(само от Мтел)
Ето и подножието на Селимица в хубаво време:
В центъра на снимката се виждат и морените, близо до които са изчаквали младежите.
Вижте още снощните публикации:
и особено този коментар:
Изгубените туристи разказват
Здравейте,
Аз съм един от тримата изгубили се вчера. Накратко ще разкажа какво се случи. Бяхме тръгнали от Кладница към Черни връх (поне това беше първоначалната идея). Самото изкачване започнахме от Накев камък към Селимица по червена маркировка обозначена с дървени колци. Точно те в крайна сметка ни заблудиха, тъй като бяха прекалено раздалечени за да ни помогнат да стигнем до където бяхме решили.
Времето долу беше зимна приказка - меко, приятно, красиво. След като се качихме обаче над едно определено равнище всичко се промени много рязко - времето стана адско - ужасяващ вятър, сняг който се забива в кожата и очите, мъгла. В този момент трябваше да се върнем, но ние решихме да стигнем до зимната маркировка, с помоща на която да стигнем до Конярника, тъй като си мислехме че вече сме качили Селимица, а оттам до зимната маркировка според картата нямаше много път.
След това се изгубихме, изчезнаха колците, загубихме реалната представа за това къде сме - дали сме качили върха или не и къде се намираме. Положението вече беше доста плачевно защото вече се стъмваше, а ние не знаехме точно къде сме и се намирахме насред леденият ад. Тогава решихме, че трябва да се обадим на спасителите и потърсихме място за прикритие от вятъра. Скрихме се зад една средно голяма скала, която въпреки че беше срещу вятъра, не можеше да ни предпази чак толкова от ужасното време.
Оцеляхме благодарение на хората от планинската служба - ще сме им благодарни до края на живота си. Дано да им се връща доброто безкрай!!!
Няколко полезни съвета към туристите:
1. Преценето всички възможности и се подгответе за тях. Не си казвсайте, абе айде бе, няма страшно.
2. Екипирайте се за случая, не пестете пари, защото това може да ви струва живота и/или здравето, най-малко трябва да имате непромокаеми обувки и хубави якета, както и кожени ръкавици, два чифта шалоте и шапки, карта на района, колкото по-подробна, толкова по-добре, компас, запалка.
3. Ако видите, че времето се променя бързо - незабавно се върнете, не продължавайте напред каквото и да си мислите, че правите.
4. Тръгвайте със напълно заредени телефони, (ако сте на ваучер предварително проверете колко пари имате).
5. Ако имате GPS ще си спестите много главоболия.
6. Зимата избягвайте да ходите по безлюдните места на планината.
7. Ако не сте сигурни за времето не ходете никъде.
8. МИСЛЕТЕ И ПРЕМИСЛЯЙТЕ ВСИЧКО, ПОМИСЛЕТЕ СИ КАКВО РИСКУВАТЕ И КАКВА ОТГОВОРНОСТ ИМАТЕ КАКТО ПРЕД СЕБЕ СИ ТАКА И ПРЕД РОДНИНИТЕ, БЛИЗКИТЕ И ПРИЯТЕЛИТЕ!
9. Ако изпаднете в подобна ситуация въпреки всичко, веднага потърсете подходящо място, което да ви предпазва от вятъра, свържете се с планинските спасители, опитайте се да запалите огън, ако не можете не забравяйте, че движението означава живот, а обездвижването смърт. Тъпчете на едно място, достатъчно е да ви спаси от сериозно измръзване. Ако усетите, че замръзвате скачайте на място, после продължете да тъпчете. Удряйте крайниците си ако вече не ги чувствате, така кръвта се раздвижва. НЕ ИЗПАДАЙТЕ В ПАНИКА, МИСЛЕТЕ ПОЛОЖИТЕЛНО!
Благодарим на всички, които мислено бяха с нас, благодарим безкрайно на спасителите и на милостивата съдба.
ПЛАНИНАТА Е КРАСИВА, НО И ОПАСНА - С НЕЯ ШЕГА НЕ БИВА. ТАМ НИЕ СМЕ ЕДНА МАЛКА ТОЧКА, ЕДНА СЛАБА ИСКРИЦА, КОЯТО ЛЕСНО МОЖЕ ДА БЪДЕ УГАСЕНА.
ВНИМАВАЙТЕ!
здравейте НАМЕРЕНИ туристи
Здравейте,
Не сте се регистрирали в сайта и затова нямам координатите Ви. Много се радвам, че всички сте добре и сега имате възможност да поучите другите туристи за опасностите на планината!
Само преди два месеца с брат ми Станко - който написа коментарите и статиите за Вас бяхме в подобна ситуация, но се изгубихме един друг когато почти се бяхме качили на връх Селимица. Аз изостанах и след 20 минути буквално крещях, защото нито виждах брат ми, нито неговата приятелка. А 10 минути по-късно се оказа, че сме били на 100 метра разстояние един от друг и само леко възвишение и лек ветрец ни попречи да се чуем и видим (батерията на GSMа ми беше паднала!). Още един факт: Витоша е планина (освен парк!) и си има и диви животни - мечки, вълци, лисици, глигани, язовци и др. и това съвсем не е за пренебрегване.
По повод Вашето изгубване, когато се обаждахме в спасителната служба, за да се информираме за Вас и да предложим съдействие (помолиха ни да си стоим удома, за да не търсят и нас - поради много суровото време!), нашата майка ни разказа , че 60-те години гости на хижа Селимица били открити починали и измръзнали на 100 метра от хижата. Открили ги след повече от един ден търсене. За съжаление това е бил трагичен случай и пресата е "гръмнала" тогава, но колкото и фрапиращ да е - това е реалност. Планината е като морето - дава и взема и много често красотата за минути може да се превърне в ад.
Благодарим за коменатара Ви!
Боян Йорданов