След голямото чистене идва голямото цапане
НАРЕДБА за придобиване, притежаване , отглеждане , контрол и регистрация на животни на територията на Община Перник
Раздел I
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Тази Наредба регламентира реда и начина на придобиване, притежаване, отглеждане и развъждане,контрола и регистрацията на животни – домашни любимци и селскостопански животни на територията на Община Перник , както и взаимоотношенията между общинската администрация, РВМС, Организациите за защита на животните и собствениците на животни.
Чл.2. Определят се административните наказания, органите по установяването и контрола, и размера на глобите, които се налагат на нарушителите на тази Наредба.
Чл. 3. Регламентира се редът и изискванията за регистриране и контрол на кучетата – домашни и безстопанствени на територията на общината.
Чл.4. Разпоредбите на тази наредба са задължителни за всички физически и юридически лица на територията на общината, свързани с дейността по ал.1.
Раздел II
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 5. В град Перник се обособява градска зона , съгласно Приложение № 1.
Чл.6. (1) В градската зона по чл.5 се забранява отглеждането на едри преживни животни, дребни преживни животни, свине, еднокопитни животни и птици.
(2). В градската зона по чл.2 и във вилните зони на град Перник се забранява изграждането на нови постройки на допълващо застрояване за отглеждане на домашни животни до приемане на единен за зоните режим на ползване и застрояване, приет от Общинския съвет.
Чл.7. (1). Забранява се отглеждането на заварени до влизането в сила на тази наредба на селскостопански животни в остарели паянтови и полумасивни стопански постройки, в които не може да се осигурят санитарно-хигиенните, ветеринарномедицинските изисквания за отглеждане на съответния вид животни, на нормативните изисквания за опазване на околната среда и които не са регистрирани като животновъдни обекти по реда на Закона за ветеринарномедицинската дейност /ЗВД/,както и такива, които не отговарят на изискванията на Закона за защита на животните /ЗЗЖ/.
(2). Състоянието на постройките по ал.1 се констатира от компетентните длъжностни лица на Регионалната ветеринарно-медицинска служба /РВМС/ или Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите /РИОСВ/, Представители на Общинския съвет, представители на Организациите за защита на животните или по сигнал от контролните органи по тази наредба.
Чл.8.(1). Забранява се придвижване на неидентифицирани, съгласно разпоредбите на ЗВД, едри преживни животни (ЕПЖ), дребни преживни животни (ДПЖ) и свине в населените места на община Перник.
(2). Забранява се движението на еднокопитни животни, използвани за животинска тяга на пътни превозни средства по улиците на населените места и републиканската пътна мрежа без свидетелство за собственост и здравен ветеринарномедицински паспорт.
Чл.9.(1). Забранява се отглеждането на селскостопански животни и пчелни семейства в жилищни сгради в режим на етажна собственост.
(2). Забранява се отглеждането на селскостопански животни в обекти, за които е констатирано по реда на Закона за устройство на територията /ЗУТ/, че са незаконни строежи или не се използват по предназначение.
Чл.10. Забранява се отглеждането и пашата на селскостопански животни в обществени озеленени площи на жилищните територии, в това число всички паркове, градини, улично озеленяване, извънселищно озеленяване и паркове, гробищни паркове, на територията на спортни обекти, в междублоковите пространства, в дворовете на заведения за болнична помощ, училища, детски градини и детски ясли и заведения за социални грижи.
Чл.11. Кметовете и кметските наместници на населените места в община Перник определят със заповед местата за събиране на животни за паша и улиците, по които те се отвеждат.
Чл.12. Кметовете и кметските наместници на населените места в община Перник определят земеделските земи от общинския поземлен фонд за паша на селскостопански животни.
Чл.13. Пашата в горите и земите в общинския горски фонд се разрешава въз основа на годишен план, съгласуван с Държавно лесничейство /ДЛ/ , утвърден от Регионално управление по горите. /РУГ/ и след решение на Общинския съвет.
Чл.14. Забранява се на физическите и юридически лица, които отглеждат селскостопански животни да замърсяват земната повърхност и почвата в населените места с оборски тор, торова течност и животински екскременти.
Чл.15.(1). Собствениците на селскостопански животни осигуряват място за временно депониране на оборския тор в собственото си или съсобствено дворно място, по начин, по който не допускат превишаване на пределно допустимата концентрация на вредни вещества в атмосферния въздух в съседен жилищен имот, съгласно разпоредбите и нормите на действащото зоконодателство. Допуска се оборския тор да се депонира за наторяване и на собствена земеделска земя, като се препоръчва общото количество годишно да бъде максимум 170 кг азот на хектар земя.
(2). Лицата по ал.1 осигуряват ежеседмично изхвърляне на оборския тор на определените места извън населеното място.
Чл.16. Кметове и кметски наместници на населените места определят места за организирано депониране на оборския тор, след съгласуване с РИООСВ и РВМС.
Чл. 17. При нарушение на някоя от горните разпоредби се налага глоба в размер от 50 до 150 лв. При повторно нарушение глобата се удвоява.
Освен наредбата .... къде е
Освен наредбата .... къде е цапането? Иначе много полезно да се знае и благодаря за публикацията!
Вероятно някой комшия гледа
Вероятно някой комшия гледа животни ...