Wikimapia най-после разшири видимостта и в областта на Острица
Страхотна новина - местността над хижа Селимица и северно от едноименния връх вече е видима с кристална визия чрез Wikimapia и Google Maps. Мащабът достига до 1:2000, т.е. реално един сантиметър от картата е равен на 20 реални метра. Забележими са както каменните реки (морените) така и пътеките, заслоните и горите. Видимостта продължава нататък към платото на Витоша, което до скоро също не можеше да бъде разглеждано с разпознаваема разделителна способност.
Реално новата плоскост, на която е дадена подобрена видимост, е правоъгълник с размери 1,5 на 6 км. Той започва от хижа Селимица, преминава през Торфеното платото, Алеко, което също не беше различимо досега и достига до село Бистрица. Бистричани също могат да наблюдават къщите си от космическа снимка през интернет.
Интернет сателитната карта ще е отлично удобство за няколкото милиона туристи, които ежегодно посещаватт Витоша. Стотици колоездачи и пешеходни туристи вече ще могат със средствата на wikimapia да маркират обекти, заслони, маршрути, опасни или замърсени места. ...И то сега в част от Витоша, която е изключително посещаема и интересна.
Да се надяваме, че администраторите на Google и Wikimapia скоро ще осветлят и останалата част на Витоша. В южната и част много важно е да се представи сателитна снимка с по висока разделетелна способност на всичко от връх Селимица на юг в посока и към село Чуйпетлово и село Боснек, където е особено необходимо да се маркира нахождението на пещерите Духлата, Живата вода и прочие интересни туристически обекти. Дивечовъдното стопънство "Витошко - Студена" също е в неразличимата част от картата.
За съжаление също така една ивица, която минава точно върху хижа Селимица, околните вили, паркинга и местността там все още е останала неразкрита. Т.е. все още са неразпознаваеми обектите в най-активната туристическа точка на Южна Витоша. Силно се надяваме, че това скоро ще бъде поправено.
Предишният голям пробив се случи през октомври миналата година. И без да си придаваме излишни заслуги твърдим, че ние редакторите на сайта www.kladnica.com допринесохме значително за изкристализирането на сателитните снимки на Югозападна Витоша. Благодарение на нашата активност от нанасяне на няколко стотин обекта в Wikimapia през миналото лято, ние скоро бяхме възнаградени с появата на видимост до ниво разпознаване на отделни постройки за селата Кладница, Рударци, Мърчаево и близките им околности. Специални заслуги следва да отдадем и на местния краевед и изследовател, и активен автор в www.kladnica.com кладничанина Богомил Гигов. Той означи върху wikimapia десетки местности, махали и обекти с автентичните им наименования. Днес на сателитната снимка на wikimapia може да се види най-подробната карта на Южна Витоша. Тя се допълва и описва благодарение на труда на всички нас.
Предполагаме, че Google като компания стремяща се към съвършенство в потребетелските удобства, разширява видимостта на картите на базата на посещенията на потребителите. Следователно там, където повече потребители наблюдават и добавят съдържание, на тези активни места се поставят по-добри възможности за видимост.
Включете се и вие! Приемете го като апел - всички заедно да опишем познатата ни Витоша. Да разкрием нейнете кътчета в удобен за сърфиращите в интернет вид. Wikipedia и нейната интерактивна и свободна за редактиране от потребителите карта wikimapia е безценен ресурс, който вярвам всички вие ще оцените. Надявам се да се включите.
За тези които не са запознати - Google Maps, както и неговата desktop разновидност Google Earth са пионери в предоставянето на сателитна карта на света на своите потребители. Чрез нея можете да разгледате най-интересните места по света, по-точно да ги видите от горе. Google използват карти на NASA като основен ресурс, като я адаптират за широката интернет аудитория. От своя страна Wikimapia използва платформите на Google, за да предостави на своите потребители възможност сами да нанасят обекти, пътища, местности, сгради и пр. Благодарение на потребителите се раждат изключително полезни карти на градчета, курорти и природи забележителности. Като трудолюбиви пчелички милиони интернет потребители по света сътворяват отворената за целия свят wikimapia.
Други теми за карти, свързани с Кладница, можете видите тук:
Wikimapia
Всичко това в Wikimapia зависи дали ще има ясна снимка на местността, а това според мен зависи от Googleearth и NASA.
Бисер
Снимки има, но вероятно са засекретени
Спътниците все пак изпълняват и шпионски мисии. Убеден съм че имат достатъчно ясни снимки за всеки един квадратан метър, но не всички от тях са достигнали момента да бъдат пуснати за свободно разглеждане.
Станко Йорданов