Подобрено сметоизвозване обеща новия шеф на "Стройинженеринг"
Кметът на Кладница Васил Мирчев пита защо боклукчийските камиони не се изкачват по стръмните улици
Редовната месечна среща на кметовете от общината, която се провежда всеки първи вторник от месеца, този път е с фокус върху сметоизвозването, като специално присътвие отбелязват представителите на сметоизвозващата фирма "Стройинженеринг" начело с новия й управител Велко Романов.
Контейнерите за смет масово са изпочупени, на места липсват
В Богданов дол над 90% от бобрите (контейнери тип "бобър" - бел. ред.) в селото са без колелца, в Дивотино има контейнери, които са тотално изпочупени, а в Бачова махала на Големо Бучино няма нито един контейнер, е оплакването на кметовете на тези села. Кметът на Люлин ребром задава въпроса - кога те ще бъдат рециклирани и доставени по селата.
От фирма "Стройинженеринг" са съгласни с констатациите, че металните контейнери са изпочупени, като дори лично новия управител Велко Романов е констатирал това при направения от него оглед. Той споменава също и за "самозапалени" контейнери.
Ако фирмата получи повече пари, ще рециклира контейнерите, поради което кметът Янакиева настоява Романов да посочи колко пари са необходими - "От вас искам един реалистичен разчет какво е необходимо, за да може в кратки срокове да възстановим съдовете за смет и да ги разпределим по населени места."
Работниците в почистващата фирма неправилно експлоатират контейнерите.
Затова те са в описаното състояние. Това е наблюдението както на кметовете на Църква и Богданов дол, така и е констатация на кмета на Община Перник. Росица Янакиева все пак допуска, че не малко от гражданите имат заслуга за чупенето на съдовете поради неправилно боравене с тях, но 60-65% от причината е, че те не се експлоатират и поддържат както трябва. Тя все пак признава и че съдовете са на 7 години и няма как да не са амортизирани.
Вече всеки сам да си извозва строителните отпадъци
До контейнерите и кофите за боклук продължават да се трупат строителни отпадъци, които не са задължение на фирмата, оплаква се Велко Романов. Росица Янакиева пояснява, че общината в рамките на една година след земетресението е осигурявала за своя сметка извозването на строителните отпадъци до депото, не може да продължи до безкрайност. От тук нататък всеки трябва да си поеме ангажимента да си извозва строителните отпадъци. Тя моли кметовете да информират гражданите за това решение. Според общинската наредба всеки гражданин или търговско дружество само извозва или заплаща извозването на строителни опадъци.
Нови графици за извозване на сметта
Според кмета на Драгичево за два дена е невъзможно да се извози боклука на селото и затова кофите остават пълни и непочистени. Закъснява се с графика и не се почиства редовно и според Румен Сергиев, кмет на Дивотино. Според кметовете неспазването на графика води до струпването на купища боклуци, които остават неизчистени. Всички те са единодушни, че се налага актуализиране на графиците за извозване на сметта.
Смело звучи обещанието от страна на почистващата фирма на фона на тези упреци: "Ние ще актуализираме графиците като ще се постараем да учестим датите на събиране на отпадъците и обещаваме, че ще се подобри качеството на сметосъбирането и сметоизвозването в общината” - думи на Велко Романов, неин управител.
Вече ще се чисти и около контейнерите
Кметът на Църква Румен Петров упреква "Стройинженеринг", че е практика около контейнерите да не чистят, а да си го чистят сами в кметството. С това са съгласни и останалите кметове на селата в общината. Росица Янакиева потвърждава, че това е задължение на сметоизвозващата фирма и в началото това се е изпълнявало. Задължение на фирмата е да не допуска контейнерите да се препълват и след това при извозването им да се почиства около тях. Велко Романов поел на срещата ангажимента да се изпрати техника за почистване около контейнерите и кофите.
Работниците на фирмата са недисциплинирани
Кметовете на селата посочват редица примери, които показват, как ситуацията е от типа "царят дава, пъдарят не дава", т.е. добрите намерения на ръководството на фирмата могат да бъдат опорочени от работещите в нея. Ето какви случаи се визират:
Кметът на Кладница се оплака, че колите на фирмата избягват стръмните улици и не извозват съдовете за смет там.
"През зимата, когато всичко замръзне, те отказват да чистят и трябва ние да откопаваме съдовете, за да ги почистят” - Кирил Леонов, кмет на Богданов дол.
Кметът на Църква (Даскалово) дори цитира случай ан масова кражба на кофи за боклук: „Аз ще ви предоставя снимки, от които се вижда как хора на „Стройинженеринг” крадат кофи и ги продават на други райони. 39 кофи тип „Мева” чакам да бъдат върнати в квартала от две години. Те са откраднати от нас като първо откраднаха тези от черквата. Освен това ни липсват и 20 бобъра. Ние уловихме преди около два месеца ваши хора както крадат решетките от канализацията, но от полицията ги пуснаха. Сега отново ги крадат."
Велко Романов е новия управител на фирма „Стройинженеринг”, която е ангажирана със сметосъбирането и сметоизвозването в община Перник. Ирена Стефанова е другият човек от фирмата, който също ще отговоря за сметосъбирането на общината. Седмично на „Стройинженеринг” се превеждат по 50 000 лева според кмета на Перник Росица Янакиева. Тя също потвърди, че общината има задължения към фирмата.
Дали обаче смелите намерения на новото ръководство на фирмата ще доведат до желаната промяна, тепърва ще очакваме да разберем.
Редът за сметоизвозването в общината
Често в сайтовете не селата и Facebook групите им са възниквали въпроси защо сметоизвозването не е редовно, защо е само веднъж седмицно, защо се допуска препълването на контейнерите и кофите. Отговорът на този въпрос стои в организирането на тази дейност и финансовото й обезпечаване, което вкрайна сметка идва от собствениците на имоти в населените места, чрез общинската такса смет. Ето един коментар, който дава светлина върху този въпрос:
"Сметоизвозващата фирма получава по около 1,70 лв за събиране на боклука от малките кофи, 10 лв за контейнер и 120 лв за най-големите контейнери. Направете си грубата сметка колко е това общо за село като Драгичево при извозване веднъж седмично. Насреща поставете таксата смет, която всеки собственик на имот плаща - 0,1% от данъчната оценка. Приблизително ще се получи, че приходите от таксата са някъде два-три пъти по-малки от разходите. Преди няколко години сметоизвозването е било два пъти седмично. Парите просто не са достатъчни. Икономиката е майка на мизерията. Иначе, ако всеки от нас бъде запитан дали би дал още 50 лв на година, но да му е винаги чисто, сигурно би ги дал.
Системата е грешна и то не само за нашата община. Сметосъбирането е услуга, която общината извършва на гражданите срещу съответната такса. А сега имаме символична, неадекватна на разходите такса и съответно и неадекватна услуга. Иначе както виждате цените за извозване не са някакви нереално високи, напротив напълно обективни са.
Последно, защото съм го виждал с очите си в Белгия. Там всеки дом си купува чували със специален цвят и печат от общината (за да не се фалшифицират). Цената на чувала е не стойността на найлона, а плюс разходите за извозване на един чувал. Така сметосъбиращата фирма се отчита пред общината с броя чували. Много точна и справедлива сметка. По темата и у нас се обсъждат подобни варианти, но незнам дали вече имаме българска община, която да прилага подобен метод. Също се обсъжда, че създаването на количество боклук от едно домакинство не е логически свързано с данъчната оценка на имота му.
Проблемът е на ниво местни данъци и решения от компетенциите на Общинския съвет, даже не на кмета на Перник. А кмета на селото съвсем незаслужено го вините. Това, което той прави и е напълно достатъчно и в правомощията му - да се обади в общината или директно на фирмата и да настоява да си спазват графика."
Съгласно Чл.2 ал. 1 т. 6 от Наредбата за управление на отпадъците на територията на Община Перник Кметът на общината отговаря за осигуряването на достатъчен брой и с необходимия обем съдове за съхраняване на битовите отпадъци – контейнери, кофи и други.
От почти 8-те милиона лева разходи за управлението на сметосъбирането, които Общината е гласувала за 2013 година, цели 415 000 лв са отделени за покупката на кофи. Общият им брой планиран за същата година е 2730 съда за събиране, от които 2200 кофи тип "Мева" (тези популярните кръглите). И така всяка година. Предполагам, че има кражби на кофи, изхабяване и амортизиране, но 2200 кофи подновяване на година на мен ми изглежда много. Вероятно има и други причини, които не са ми ясни.
Иначе прочетете цитираната по-горе наредба тук: Наредба за управление на отпадъците на територията на Община Перник
В наредбата ще видите колко много изисквания и задължения има както за гражданите, така и за общината. Може да се учудите колко много неща са предвидени, а ние не знаем за тях.
Както и плана-сметка за разходите за сметоизвозване тук: http://www.obs-pernik.bg/?p=3423
Кметът на селото има задължения да следи спазването на наредбата, включително да налага глоби и съставя актове."
Източник: iPernik Facebook
Кмета да вземе и да свърши
Кмета да вземе и да свърши нещо полезно, какво стна с дървта за месно населени??
Миналата година ги дадоха на най-лошото и никой да не ги бере и поле ни ги продаваха по 60-70лв.
г-н Кмете , ще имаме ли дърва
г-н Кмете , ще имаме ли дърва тази година или пак ще ги берем в дъжд, кал и студ????